„Jasno je da se Evropska unija suočava sa velikim izazovima. Međutim, Francuska verovatno neće deliti sudbinu Velike Britanije“, rekao je Klincevič, prvi zamenik predsednika Odbora za odbranu i bezbednost Saveta federacije Rusije. Makron „pokušava da privuče pristalice svoje protivkandidatkinje Marin le Pen, koja je pozvala na hitan razvod od EU“.
Klincevič je istakao da političari često koriste slične političke nameštaljke uvođenjem nekih predizbornih obećanja svojih protivnika za proširenje sopstvene baze.
„Sva predizborna obećanja biće zaboravljena posle izbora, ali će ostati osnovna ideja — interesi međunarodnog finansijskog kapitala, što predstavlja Makron“, istakao je on.
Ovi komentari došli su nakon što je Makron, koji je na čelu stranke Napred, saopštio da bi Evropska unija mogla da izgubi još jednu članicu ukoliko ne sprovede opsežne reforme. Evropska unija se trenutno bavi pregovorima o uslovima „bregzita“ sa Velikom Britanijom, koja je prošle godine glasala za napuštanje bloka.
Makron, koji se smatra proevropskim centristom, radio je kao investicioni bankar u banci „Rotšild end Si“. Zatim je radio kao ministar ekonomije, industrije i digitalnih poslova u administraciji predsednika Fransoa Olanda od 2014. do 2016. godine.
Marin le Pen kritikovala je bivšeg investicionog bankara zbog njegovih bliskih veza sa biznisom. „Svet finansija je još uvek neprijatelj naroda. Ali ovaj put on ima ime, lice i stranku. Dana 7. maja pozivam vas da se suprotstavite finansijama i arogantnom kralju novca“, rekla je Le Penova na mitingu u ponedeljak.
Desničarska predsednička kandidatkinja bila je kritična prema Evropskoj uniji u njenom sadašnjem obliku, rekavši da blok treba da bude zamenjen labavijim savezom evropskih zemalja koje bi mogle da udruže napore na projektima koji odgovaraju njihovim nacionalnim interesima.
„Glavni problem Evropske unije je upravo to što je postala gotovo totalitarna“, istakla je ona.
Makron i Le Penova će se međusobno suočiti u drugom krugu glasanja planiranom za 7. maj.