„Možemo samo da izjavimo saučešće bratskom narodu Crne Gore koji nije uspeo da se suprotstavi svom političkom rukovodstvu koje je ostalo u prošlosti i rešava sopstvene oportunističke probleme“, izjavio je ruski senator.
Prema mišljenju Kosačova, Severnoatlantski pakt je ostao bez neophodne uloge nakon završetka Hladnog rata. „Sâmo očuvanje vojnog bloka primorava alijansu da veštački izmišlja spoljne pretnje i ujedinjuje pod svojim zastavama one koji su, čak ne verujući u pretnje, spremni da ponizno uđu u redove tzv. većine“, istakao je Kosačov.
On je takođe naglasio da NATO zapravo ne smanjuje broj pretnji na evropskoj teritorije, već ih, naprotiv, izaziva. „Ovo je savez generala koji se pripremaju za već završen rat“, dodao je Kosačov.
Ranije je svoje žaljenje za pristupanje Crne Gore NATO-u izrazilo Ministarstvo spoljnih poslova Rusije. Ministarstvo je saopštilo da je sadašnje rukovodstvo zemlje ignorisalo volju skoro polovine stanovništva koje je protiv prioriteta NATO-a u spoljnoj politici zemlje. Ministarstvo spoljnih poslova smatra da će ulazak zemlje u alijansu „zabiti klin u prijateljske odnose Crnogoraca sa Srbima i Rusima, zasnovane na dubokim istorijskim tradicijama“.
Danas je crnogorski parlament glasao za ulazak zemlje u NATO. U parlamentu se nalazilo 46 od 81 poslanika i svi prisutni podržali su zakon o pristupanju sporazumima pakta. Konstatovano je da na glasanju nije bilo predstavnika parlamentarne opozicije.