Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je za Sputnjik da bi vojnu neutralnost naše zemlje trebalo ojačati i Ustavom.
„Kad dođe vreme za promenu najvišeg državnog akta, u njega bi trebalo upisati da je Republika Srbija vojno neutralna država. To bi moralo da bude trajno i formalno utvrđeno i ojačano strateško opredeljenje države“, rekao nam je Nikolić, koji bi 31. maja zvanično trebalo da primopreda predsedničku dužnost Aleksandru Vučiću.
Prema našim informacijama, državni vrh Srbije već razmatra opciju da kad na putu evropskih integracija dođe na red i obaveza promene najvišeg državnog akta, da se u njega unese i vojna neutralnost.
To je ove nedelje javno nagovestio i šef srpske diplomatije i lider SPS Ivica Dačić.
Inače, vojna neutralnost je zasad predviđena samo skupštinskom rezolucijom koja je usvojena u decembru 2007. godine u vreme vlade Vojislava Koštunice.
U tom tekstu se navodi:
„Zbog ukupne uloge NATO-a od protivpravnog bombardovanja Srbije 1999. godine bez odluke Saveta bezbednosti do Aneksa 11 odbačenog Ahtisarijevog plana u kome se određuje da je — NATO konačan organ vlasti u nezavisnom Kosovu, Narodna skupština Republike Srbije donosi odluku o proglašavanju vojne neutralnosti Srbije u odnosu na postojeće vojne saveze do eventualnog raspisivanja referenduma na kojem bi se donela konačna odluka o tom pitanju“.
Ipak, pravni nedostatak ovog dokumenta je to što, kako je i usvojen — prostom parlamentarnom većinom — tako može da bude i poništen. Sa druge strane, Ustavom bi vojna neutralnost bila pravno „zacementirana“.
Da se najvišim državnim aktom zaštiti vojna neutralnost podržava i evroskeptični deo opozicije, a Vuku Jeremiću je taj predlog bio i deo programa tokom kampanje za predsednika Srbije.