Lokalne vlasti u udaljenim zapadnim zonama četvrte po veličini zemlje na svetu dobile su obaveštenje da se novorođena deca ne smeju više nazivati bilo kakvim imenima koja se mogu tumačiti „previše religioznim“, što predstavlja razradu pravila usvojenih 2015. koja zabranjuju upotrebu vlastitih muslimanskih imena, uključujući imena Fatima ili Sadam, navodi portal „Ft“.
„Dobili smo poruku od vlasti da svi rođeni u Sinkjangu ne smeju da imaju previše religiozna imena“, izjavio je zvaničnik Sinkjanga.
„Ako se porodica oglušila o ovo pravilo, dužna je da promeni ime deteta“, rekao je taj zvaničnik.
Oni koji ne poštuju ovo pravilo biće društveno izopšteni, tako da će porodicama koje mu se ne povinuju biti uskraćen „hukuo“, ključni identifikacioni dokument koji omogućava pristup obrazovanju, zapošljavanju i socijalnim davanjima.
U Sinkjangu živi oko 11 miliona etničkih Ujgura, većinom muslimanske veroispovesti, kao i mnogo Mongola, Tadžika i Kazaha, koji zabranu davanja imena pristiglu iz Pekinga doživljavaju kao vid dikriminacije usmeren protiv njihove kulture.
„Hani (dominantna etnička grupa kineskog genotipa) nas doživljavaju kao krvožedne i nasilne“, kaže etnički Mongol i muslimanski vernik iz severnog Sinkjanga.
„Kad putujemo u unutrašnjost Kine i kad vide naša muslimanska imena u ličnim kartama, ne žele da nam izdaju sobe u hotelima ili iznajme stanove“, dodaje on.
Nakon serije smrtonosnih nemira u regionu Urumćija, glavnog grada pokrajine, 2009. godine, kineski zvaničnici su na taj region „preslikali“ zakone koji ograničavaju i tibetansku kulturu, čime su ograničili kulturno izražavanje Ujgura, uključujući stroga pravila o nošenju burki, religioznom izražavanju i putovanjima.
Procenjuje se da je za oko 800.000 državnih službenika zabranjeno učešće u verskim obredima pod pretnjom dobijanja otkaza za dobro plaćene poslove u veoma siromašnoj kineskoj pokrajini.
U novembru 2016. kineske vlasti su zatražile da svi Ujguri predaju svoje pasoše lokalnim vlastima i naterale ih da ponovo apliciraju za njihovo vraćanje.
Kineske vlasti rutinski krive Ujgure za religiozni ekstremizam i nasilničko ponašanje. Region Sinkjang graniči se sa Pakistanom i Avganistanom i strahuje se da bi taj region mogao biti plodno tlo i tranzit za teroriste zbog čega su lokalne vlasti povećale mere bezbednosti u tom području.