Prema rečima Ozerova, u ovim isporukama, ako odluka bude doneta, „neće biti ništa čudno, uzimajući u obzir da se Sirija nalazi u stanju rata protiv terorista i da joj Rusija pomaže u realizaciji zadataka u borbi protiv terorizma“.
„To neće kršiti norme međunarodnog prava i SB UN — sistemi PVO nisu ofanzivno, već odbrambeno oružje“, naglasio je šef komiteta.
Ranije je predsednik Sirije Bašar el Asad u intervjuu za Sputnjik izjavio da je Damask zainteresovan za sisteme PVO najnovije generacije, i pregovore o ovom pitanju između ministarstava odbrane dveju zemalja nazvao „delom svakodnevne komunikacije“. On je takođe naveo da su teroristi uništili više od polovine sistema PVO zemlje i da je potrebno da dođe do obnove.
Sjedinjene Američke Države su 7. aprila izvršile napad krstarećim raketama sa brodova na aerodrom Šairat u sirijskoj provinciji Homs, neosnovano tvrdeći da je sa njega izvršen hemijski napad na provinciju Idlib. Prema podacima Pentagona, ispaljeno je samo 59 raketa. Nakon raketnog napada SAD portparol Ministarstva odbrane Rusije general-major Igor Konašenkov izjavio je da je ruski sistem protivvazdušne odbrane u Siriji organizovan na principu pokrivanja objekata: raketni sistemi PVO S-400 i „Pancir“ pokrivaju rusku vazdušnu grupu na aerodromu Hmejmim, a druga grupa sistema protivvazdušne odbrane u Siriji S-300 i „Pancir“ štiti logistički punkt ruske mornarice u Tartusu.