„Nakon analize materijala od strane stručnih službi Ministarstva donet je zaključak da se obrazovni paketi koriguju kako bi se prilagodili uzrastu dece i kulturi i tradiciji naroda koji žive na teritoriji Srbije. Nakon toga, obrazovni paketi će biti prosleđeni školama kao pomoćno sredstvo pripreme za rad sa decom“, rečeno je Danasu u Ministarstvu prosvete.
Obrazovni paketi su danima na udaru kritika dela javnosti, koja tvrdi da se njima na mala vrata uvodi seksualno obrazovanje u obdaništa i škole, praćeno podstrekivanjem dece na homoseksualne odnose, da su sadržaji obrazovnih paketa neprimereni uzrastu dece i učenika, suprotni našoj tradiciji, da zadiru u porodične odnose…
Posebno je apostrofiran deo iz priručnika za predškolske ustanove, namenjen deci od tri do pet godina, u kojem se, po mišljenju kritičara, pojam dodirivanja koristi prvenstveno u seksualnom smislu. Sporan je i deo priručnika za učenike osnovnih i srednjih škola koji nosi naziv „Sve što ste oduvek želeli da saznate o seksualnosti, a niste imali prilike da pitate“, u kojem se objašnjava šta je i kako se koristi ženski kondom, da li je masturbacija štetna, kakav je osećaj pri orgazmu, opisuje se francuski poljubac, šta je oralni i analni seks…
Kritičari negoduju što se teme koje nemaju veze sa seksualnim nasiljem nalaze u ovoj publikaciji, dok autori objašnjavaju da je pomenuto poglavlje nastalo na preporuku nastavnica biologije, a da su najčešće postavljena pitanja prikupljena od učenika i učenica sedmog i osmog razreda.
Obrazovni paketi su nastali kao proizvod prve Nacionalne studije o društvenom problemu seksualnog zlostavljanja dece u našoj zemlji, rađene tokom školske 2014/2015. godine. Ona je pokazala veoma zabrinjavajuće podatke da na uzrastu od 10 do 18 godina u svakom školskom odeljenju u Srbiji postoje četiri deteta koja su preživela određeni vid seksualnog nasilja, a da od dve trećine dece koja ispričaju odraslima šta im se dogodilo, više od polovine odraslih ne preduzme ništa.
Izvor: Danas