Kuper, inače bliski Miklosov prijatelj, bio je jedan od prvih NASA astronauta i oborio je mnoge rekorde.
U poslednjoj i najdužoj misiji Kuper je pilotirao 222 sata u svemiru, čak 22 puta je obišao Zemlju i snimio je na hiljade fotografija površine zemlje.
Explore archival photos of Gordon Cooper, the man behind the @CoopersTreasure map from space >> https://t.co/5dp9uRAFP5 pic.twitter.com/RiykTqa5Pj
— Discovery (@Discovery) April 17, 2017
Svrha njegove misije, barem koliko je javnost bila upoznata, bilo je proučavanje efekata dugotrajnog boravaka u bestežinskom stanju.
Međutim, te su fotografije ujedno poslužile i kao osnova njegove „svemirske mape blaga“, za koju se sada Miklos nada da bi ga mogla odvesti do potonulog blaga.
Tokom vremena provedenog u svemiru, Kuper, koji je preminuo 2004. godine, uočio je „anomalije“ na površini zemlje za koje je smatrao da su nastale kao posledica brodoloma.
Kada se vratio na Zemlju, Kuper je uložio veliki trud da od svojih fotografija, zapažanja i svog dnevnika napravi svemirsku mapu blaga.
Man searching for treasure using map charted from space #DarrellMiklos #GordonCooper… https://t.co/P4qd7Tqk8a pic.twitter.com/tjJlbffMsX
— Space Trends (@Spaceolizer) April 18, 2017
Kuper je umro pre nego je stigao da istraži lokaciju skrivenog blaga, ali mapu je ostavio svom bliskom prijatelju Miklosu u nadi da će profesionalni lovac na blago dokazati da je njegova teorija tačna.
„Ne nameravam da zadržim blago ako ga pronađem. Ovo ne radim samo radi lova na blago. Ovo radim da bih odao počast heroju kog doživljavam kao oca. Ispričaću priču i završiti projekat ili nekoliko njih, koji nismo mogli da završimo zajedno“, kazao je Miklos.