On je to izjavio na zajedničkoj konferenciji za novinare sa američkim državnim sekretarom Reksom Tilersonom u Moskvi.
„Kada je reč o Siriji, razgovarali smo o istorijskim činjenicama i Reks mi je rekao da je on nov čovek u američkoj administraciji, te da ne želi da se bavi prošlošću. Međutim, svet je takav da, ukoliko ne učimo iz istorije, ništa nećemo postići ni u budućnosti. Zbog toga sam skrenuo pažnju na nekoliko situacija kada je čitav niz zemalja NATO-a bio fokusiran na likvidaciji jednog ili drugog diktatora“, rekao je Lavrov.
S tim u vezi, ruski diplomata se osvrnuo i na bivšeg jugoslovenskog predsednika Slobodana Miloševića „zbog koga je NATO započeo rat u centru Evropi i time najgrublje prekršio povelju UN i Helsinški finalni akt“.
„Bombardovan je repetitor na Avali, što je vojni zločin po svim tumačenjima Ženevske konvencije, bombardovani su stambeni delovi gradova, gađana je i ambasada Kine, mostovi i vozovi. Tek nakon dva meseca, kada je već ponestalo municije i ciljeva, te zemlje su se obratile Savetu bezbednosti“, istakao je Lavrov.
On je kao primer naveo i bivšeg iračkog lidera Sadama Huseina, koga su obesili nakon invazije Iraka, kao i ubistvo libijskog vođe Moamera Gadafija.
„Eksperimente zasnovane na svrgavanju diktatora već smo videli i jako dobro znamo kako se završavaju. Pozitivnih primera ne mogu da se setim. Zbog toga, kada je reč o Siriji, Rusija ne igra na kartu pojedinca, kao što je Asad, već se zalaže za dogovor svih zaraćenih strana. Dijalog mora biti inkluzivan, a o sudbini zemlje treba da rešavaju isključivo Sirijci“, zaključio je on.