U nedelju je Hejlijeva za Si-En-En izjavila da Sjedinjene Američke Države veruju da je promena režima u Siriji neizbežna, dok je Tilerson tokom intervjua sa Si-Bi-Es tvrdio da je glavni prioritet Trampove administracije pobeda nad DAEŠ-om, a ne uklanjanje predsednika Bašara el Asada.
Tilerson i Hejlijeva su Trampovi saradnici, ali nemaju naročito velik uticaj na američkog predsednika, rekla je Todova.
„Oni su tu da bi dali određene naznake koje odvlače pažnju publike i onda se povlače dok junak izvodi pravu akciju.“
Američki ministar odbrane Džejms Matis i u manjoj meri savetnik za nacionalnu bezbednost H. R. Makmaster su mnogo važnije osobe od Hejlijeve i Tilersona u pogledu ocene u kojem smeru se kreće Trampova strategija u Siriji, objasnila je Todova.
Međutim, čak i Matis i Makmaster dobijaju naloge od predsednika koji je „iznad svega“ zainteresovan za promociju svog brenda. Stoga, Tramp verovatno neće učiniti ništa previše drastično ili se zaglibiti u Siriji, istakla je ona.
„Jasno je da prevelik fokus na Siriju tokom vremena neće ići u korist Trampovog brenda i stoga to nije verovatniji scenario“, smatra Todova.
Ona je rekla da Sjedinjene Američke Države zapravo nije briga za dobrobit sirijskog naroda, „osim onoliko koliko mediji naglašavaju određene zastrašujuće zločine, koji uvek uključuju decu mlađu od 10 godina“.
Čini se da je Tramp predsednik sa vrlo kratkom pažnjom koji želi laskanje slično onom koje je dobio nakon napada na Siriju prošle nedelje.
Ipak, iako je jednokratni napad prikupio pažnju i pohvalu, Tramp nije toliko „glup“ da „padne od sopstvenog mača“ zbog Sirije.
„Moramo da pogledamo na Siriju i svet u celini, iz Trampove perspektive biznismena. To zahteva veliki pomak u načinu razmišljanja i zaista je nemoguće za većinu tradicionalnih analitičara“, zaključila je Todova.
Prošle nedelje Sjedinjene Američke Države su ispalile 59 raketa „tomahavk“ na aerodrom Šairat u blizini sirijskog grada Homsa kao odgovor na navodni hemijski napad protiv sirijskih civila u provinciji Idlibu 4. aprila.