Priština ne bi pristala ni na koju vrstu ujedinjenja sa Srbijom, pa bila to i na osnovu zajedničkog tržišta, čak i po cenu neulaska EU. „Nova Jugoslavija“, „Balkanija“ i kako sve nije nazvana ideja o zajedničkom tržištu koju je lansirao srpski premijer Aleksandara Vučić, a evropski komesar Johanes Han podržao, istakavši „da je za proces pristupanja EU važna ekonomska integracija regiona i stvaranje zajedničkog tržišta“.
Kosovu nije dugo trebalo da na ovo reaguje, pa se među prvima oglasio premijer Kosova Isa Mustafa rekavši da od tog posla nema ništa. A zašto nema objasnio je dodatno ministar inostranih poslova Kosova Enver Hodžaj, koji je inicijativu nazvao proruskom i protivnom evropskim idejama.
Šta je tačno prorusko u ovoj ideji, nije baš jasno. Ovako politički analitičar iz albanskih redova Nedžmedin Spahiu tumači reči kosovskih zvaničnika:
„Kosovski političari opsednuti su time da se ulizuju Zapadu i to rade na najgadniji način. Oni pokušavaju da se dodvore Zapadu ’psujući‘ Rusiju, a to nije pametno. Ne mislim da Rusija ima bilo šta sa ovom idejom, ni da je za ni da je protiv. Ideja premijera Vučića nekome može da se dopadne, a nekome ne. U svakom slučaju, predlog je u trendu evropskih integracija. Da li su sve zemlje Zapadnog Balkana na to spremne ili ne, to je druga stvar. Ne znam kako bi kojoj državi to išlo ekonomski u prilog, ali u suštini, to je dobra ideja“, kaže Spahiu, napominjući da njegove reči ne treba tumačiti da je naklonjen ili da nije naklonjen Rusiji, već da prosto iznosi zaključke na osnovu činjenica.
Naš sagovornik kaže da ne veruje da su političari na Kosovu uopšte pravili neku analizu gde su procenili da li se ulaskom u takav projekat gubi ili dobija, ali i šta bi to u političkom smislu značilo za Kosovo.
„Kosovski političari više su skloni da zauzimaju neke patriotske poze nego da urade neku patriotsku stvar, a u ovim uslovima to bi bio napredak Kosova i dobrosusedstva sa svima.“
I direktor Centra za zastupanje demokratske kulture (ACDC) Dušan Radaković deli slično mišljenje sa svojim albanskim kolegom. Jedino što on dodaje jeste da je pominjanje Rusije u ovoj priči deo izbornog folklora.
„Mislim da je to dnevno-politička retorika i ne vidim tu ništa drugo sem toga. Možda, hipotetički rečeno, postoji neki problem što Srbija ima otvorena vrata za izvoz sa Rusijom. Ali mislim da Hodžaj nije ni mislio do tog nivoa. Više verujem da je reagovao na nivou skupljanja dnevno-političkih poena koje pokušavaju da dobiju na ovaj način“, zaključuje naš sagovornik, napominjući da je ideja o zajedničkom tržištu generalno dobra.
Za razliku od naših sagovornika, kosovski ministar Enver Hodžaj ideju Srbije o zajedničkom tržištu smatra antievropskom, koja ima za ulogu da dezorijentiše region i dominantno proširi uticaj Rusije.
„Kosovo je protiv ’nove Jugoslavije‘, modela koji se raspao u prošlosti i rezultirao nasilnim ratovima“, kazao je Hodžaj. Isti stav je izneo i premijer Kosova Isa Mustafa, koji je rekao da takvo tržište nije od istog interesa za sve zemlje koje želi da obuhvati, kao i da „Republika Kosovo“ treba da odbaci takvu ideju.
„Republika Kosovo smatra da ideja o bilo kakvoj carinskoj uniji ili zajedničkom tržištu nije pogodna jer u javnost vraća reminiscencije prošlosti, koje nisu u interesu svih zemalja“, napisao je Mustafa.
Za razliku od kosovskih zvaničnika, evropski komesar za proširenje Johanes Han pozvao je lidere zemalja Zapadnog Balkana da ne propuste priliku za ostvarenje snažne međusobne saradnje i da rade na formiranju zajedničkog tržišta kao jednog od osnova budućeg pristupanja Evropskoj uniji.
„Sada region ima priliku da iskoristi trenutak kada ćemo imati pozitivne poruke, ili ćemo jednostavno zatvoriti vrata zbog loših poruka, ali ne treba da se igramo sa vatrom, svi smo toga svesni“, rekao je Han.