Konstantnim pretnjama turskog predsednika Erdogana Evropskoj uniji da će „propustiti“ milione izbeglica na putu ka Uniji, moglo bi da se pridruži i zvanično Skoplje i da i oni propuste „migrantski cunami“, ukoliko EU podrži Zorana Zaeva.
U slučaju da se ostvare te pretnje, Srbija bi lako mogla da postane „usko grlo“ na izbegličkoj ruti ka EU, imajući u vidu da su i Hrvatska, a posebno Mađarska, blindirale svoje granice za izbeglice.
Erdogan preti praznom puškom
Međutim, sagovornici Sputnjika smatraju da se pretnje Erdogana i Ivanova neće ostvariti.
Profesor Fakulteta bezbednosti Zoran Dragišić čak kaže da su to „pretnje praznom puškom“. On je uveren da Erdogan može da preti EU koliko hoće, ali da nije spreman da se suoči sa posledicama takvog čina, jer nema sumnje da bi i Evropa na taj čin odgovorila represijom.
Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Dragan Đukanović kaže za Sputnjik da su Erdoganove pretnje Evropskoj uniji o puštanju izbeglica postale konstanta, ali da u ovom trenutku nije realno da će ih i ostvariti.
S druge strane, predsednik Makedonije Đorđe Ivanov pokušava da skrene pažnju na sebe, ali bi se u slučaju takve odluke suočio sa „prilično drastičnim sankcijama EU“, čime bi dodatno ugrozio kredibilitet VMRO-DPMNE i olakšao proces dolaska SDSM-a Zorana Zaeva na vlast.
Gospodari prstenova
Ukoliko bi, ipak, Makedonija otvorila granice, u tom slučaju bi, verovatno, došlo do zatvaranja srpske granice, smatra Đukanović.
„Ne vidim mogućnost da bi taj neki značajniji talas izbeglica mogao da dopre do naše zemlje, jer očigledno bi se u tom slučaju napravilo nekoliko prstenova ka EU. Pre svega, na makedonsko-srpskoj, potom na srpsko-hrvatskoj i srpsko-mađarskoj granici, tako da ne verujem da je taj scenario realan“, kaže Đukanović.
Prema njegovim rečima, radi se o pokušaju makedonskog predsednika Ivanova da u jednoj veoma složenoj političkoj situaciji skrene pažnju na sebe, odnosno da pokuša da odgodi dolazak na vlast koalicije SDSM-a i gotovo svih albanskih političkih partija.
„Dakle, očigledan je pokušaj da se VMRO-DPMNE očuva na vlasti, ali ne mislim da su takve vrste pretnji upućene EU realne“, zaključio je Đukanović.
Srbija ne može da bude parking
Međutim, Dragišić smatra da bi za Srbiju bio veliki problem ukoliko bi se takve pretnje ostvarile.
„Srbija bi tada morala da reaguje i zaštiti svoje nacionalne interese. Dakle, ne postoji mogućnost da bismo od Srbije mogli da napravimo izbeglički parking, gde će svi koji nemaju gde, doći kod nas. Srbija bi morala da propusti te izbeglice prema drugim zemljama“, kaže Dragišić.
Ako bi milion izbeglica krenulo preko Turske i Makedonije i došlo u Srbiju, mi nemamo kapacitete, uz najbolju volju da ih primimo. Naša zemlja je pokazala humanost i na celoj toj izbegličkoj ruti se pokazala kao najhumanija država, ali ne može da ugrozi svoje nacionalne interese.
„Naša ekonomija ne može da izdrži toliki broj ljudi, tako da bi Srbija morala da otvori svoje granice i da ih propusti dalje. Bez nekog celovitog rešenja, niko ne može da očekuje da će Srbija biti žrtva onih koji ne mogu da reše problem izbeglica“, ističe Dragišić.
Prema njegovim rečima, u takvoj situaciji odluke bi se donosile u skladu sa trenutnom situacijom, jer teško je predvideti kakve će biti reakcije Mađarske, EU i SAD.
„Niko ne može unapred da napravi plan, jer nemamo sve elemente krize na stolu“, zaključio je Dragišić.