Trenutno je država dužna da prihvati 2.000 izbeglica iz Grčke i Italije, međutim, prema stavu kancelara, Austrija je premašila ovu normu zbog činjenice da se zemlja nalazi na putu migranata u Evropu, a mnogi koji su ilegalno prešli granicu ostali su u zemlji, navodi agencija APA.
Međutim, ovaj stav socijaldemokratskog šefa Vlade nije dobio podršku među njegovim koalicionim partnerima iz Narodne partije. Na primer, vicekancelar Rajnhold Miterlener ne računa na uspeh takvog pokušaja da se ubedi Brisel.
On smatra da će takva inicijativa ostati na unutarpartijskom nivou razgovora kancelara i ministra odbrane Hansa-Petera Doskocila. Miterlenera u ovome podržava ministar unutrašnjih poslova Austrije Volfgang Sobotka, koji ukazuje na obaveze države u vezi sa raspodelom izbeglica, navodi agencija.
Opozicioni Zeleni i partija NEOS protive se izlasku iz programa preseljenja, a lider desne nacionalističke partije Slobode Hajnc-Kristijan Štrahe oštro kritikuje i prvi korak u okviru ovog programa da se Austriji preda 50 migranata-adolescenata.
Evropski komesar za unutrašnje poslove, migracije i državljanstvo Dimitros Avramopulos u ponedeljak je pozvao države-članice EU da do kraja septembra ispune obaveze o premeštanju i preseljenju izbeglica sa teritorije Grčke i Italije.
Evropski komesar saopštio je da za sada oko 15.500 izbeglica koji su bili u Grčkoj i Italiji poslato u druge zemlje EU u okviru obaveza Zajednice da u naredne dve godine premesti i do 40.000 azilanata sa teritorije dveju država.