Građevina stara 1300 godina koja podseća na tvrđavu na jezeru Tere Kol na samom jugu Sibira već godinama zbunjuje stručnjake, piše „Njuzvik“.
Ovaj antički kompleks predstavlja najmisterioznije arheološko nalazište u Rusiji. Na prvi pogled čini se da je u pitanju antička tvrđava s visokim zidinama zamišljenim da spreče neprijatelje da uđu.
Drugi naučnici smatraju da je u pitanju i letnja palata, manastir, memorijalno zdanje, ritualni centar ili astronomska opservatorija.
Čini se da i nakon celog veka otkako je zdanje otkriveno, stručnjaci nisu bliži rešenju tajne ovih ruševina.
Nalazište je poznato pod imenom Por Bajin, što u prevodu znači „glinena kuća“.
Nalazi se na ostrvcetu usred jezera u Tuvi u Sibiru, samo 32 kilometra od granice s Mongolijom. Iako su prva istraživanja obavljena još krajem 19. i sredinom 20. veka, ozbiljnija istraživanja počela su tek 2007. godine.
Smatra se da su je izgradili Ujguri u osmom veku, u stilu kineske gradnje, ali nema dokaza o tome da je ovde neko stalno živeo duže vreme. Smatra se da je napuštena nakon kraćeg korišćenja.
Spoljni zidovi uzdižu se do visine od 12 metara, a unutrašnji su visoki metar i po.
Građevina ima pravilan četvorougaoni oblik i precizno definisan raspored u unutrašnjosti koji uključuje više od 30 središnjih građevina, porodične kuće i sl.
Dužina ostrva je 240 metara, a tvrđava se prostire na površini od 3,3 hektara. Gradski ulaz se nalazi na srednjem delu istočnog zida, a levo i desno od kapije su utvrđene kule.
Kako nema nikakvog dokaza o tome na koji način je objekat zagrevan, smatra se da je zbog hladnoće i napušten jer bi zime u uslovima bez grejanja na 2.300 metara nadmorske visine bile nemoguće za preživljavanje.
Još od kraja 19. veka, Por Bajin naučnici povezuju s Ujgurskim Kaganatom (744-840) koje je činilo nomadsko stanovništvo.
Carstvo je obuhvatalo današnju Mongoliju i južni Sibir, ali lokacija ovog ostrva je ipak bila daleko od svih naselja i trgovačkih puteva. Ovde je pronađeno samo nekoliko predmeta kao što su glinene ploče, otisci ljudskih stopala, izbledeli crteži u boji, fragmenti spaljenog drveta, gvozdeni nož, kamena šolja, srebrna minđuša, gvozdeni ekser, komadi crepa.
Nijedan od ovih artefakta ne daje odgovor na pitanje koja je svrha građevine.
Izvor: Ekspres