Naime, pre nekoliko dana američka kompanija „Lokid Martin“ saopštila je da je njen laser snage 58 kilovata u stanju da seče kroz razne mete, te da će u narednih nekoliko meseci finalizirati rad nad visokoenergetskim laserskim mobilnim vozilom (HELMITT) i predati ga vojsci na testiranje.
Istovremeno, načelnik američke avijacije Bred Veb izjavio je da će do kraja godine biti testiran avion AC-130, na kom će biti instalirano lasersko oružje.
Međutim, prema rečima ruskog vojnog analitičara Ilije Plehanova, najverovatnije će taj avion biti korišćen u napadima, i biće u stanju da onesposobljava kopnene jedinice a da ih ne likvidira, što će drastično umanjiti kolateralnu štetu i broj poginulih civila prilikom borbenih dejstava.
Sa druge strane, rusko Ministarstvo odbrane je još u avgustu prošle godine saopštilo da lasersko naoružanje nije novina za rusku vojsku iako nikakvi detalji nisu predstavljeni javnosti.
Uprkos tome, vojni stručnjak Igor Koročenko za Sputnjik kaže da će laserski sistemi koje poseduje ruska vojska biti montirani na avion Il-76 čime će se stvoriti strateška letelica koja će biti u stanju da onesposobljava protivničke izviđačke avione.
Pored toga, pojedini mediji najavili su da Rusija radi na razvoju tenka sa laserskim naoružanjem — ideja koja je nastala još u Sovjetskom Savezu. Pominju se sistemi 1K17 koji bi trebalo da budu montirani na tenkove T-80, a zahvaljujući dodatnim sočivima tenk bi trebalo da ispaljuje rapidne hice.
Ni Kina ne zaostaje u razvoju laserskog naoružanja. Naime, tamošnji laser je snage oko 70 kilovata i u stanju je da onesposobi bilo kakvo motorno vozilo na udaljenosti od jednog kilometra.
China Successfully Develops Laser System Able to Shoot Down Drones in Seconds — http://t.co/DGV84F1ok3 pic.twitter.com/5vqHLjMduo
— ADT (@ADTgbp) November 10, 2014
Pored toga, Kina je razvila i laserski sistem koji je u stanju da u sekundi obori izviđački ili borbeni dron.