Jedan od najpoznatijih ukrajinskih „jastreba“, savetnik ministra unutrašnjih poslova Anton Geraščenko ponudio je dva scenarija. Prvi je da se ruskoj pevačici Juliji Samojlovoj zabrani ulazak u Ukrajinu, a drugi je da joj se dozvoli ulazak, ali da onda ona bude uhapšena.
Oba rešenja, kako je naveo, nose određenu opasnost i biće iskorišćene za stvaranje atmosfere mržnje prema Ukrajini.
Ukoliko Samojlovoj ne bi bilo dozvoljeno da uđe u Ukrajinu, smatra Geraščenko, tu činjenicu bi „ruska propagandna mašina“ mogla da iskoristi za širenje mržnje prema njegovoj zemlji, jer, navodno, kako je rekao, „devojci sa ograničenim telesnim mogućnostima ne dozvoljavaju da uđe u Ukrajinu i Rusiju dostojno predstavi na evropskom muzičkom takmičenju“.
Zbog toga je on uveren da bi trebalo izabrati drugu varijantu i rusku pevačicu pustiti u Ukrajinu, kako bi bila pozvana na krivičnu odgovornost zbog odlaska na Krim, koji Kijev smatra „okupiranom teritorijom“.
„Mislim da će i naši zapadni partneri imati razumevanja za takvu odluku“, naglasio je Geraščenko.
On je naveo da se izbor ruskog kandidata odvija „pod žestokom kontrolom Kremlja“ i da Rusija planira da iskoristi „Evroviziju za vođenje hibridnog rata protiv Ukrajine“.
Podsećanja radi, za muzičko takmičenje, koje se ove godine održava u Kijevu, Rusija je izabrala Juliju Samojlovu, dvadesetsedmogodišnjakinju iz Uhte, koja je u invalidskim kolicima od detinjstva.
Samojlova, koja bi trebalo da nastupi sa pesmom „Plamen koji gori“, istakla je da je presrećna jer je o ovome maštala od detinjstva i da će dostojno predstavljati Rusiju.
Na pitanje novinara šta misli kako će rusku delegaciju primiti u Kijevu, Samojlova je priznala da o tome uopšte ne razmišlja i da njoj to nije važno.
„Van politike sam, naprosto sam srećna što mi se ostvario san“, dodala je pevačica.
Samojlova se proslavila 2013. godine kada je učestvovala u ruskoj verziji šoua „Iks faktor“. Tada je pevala pesmu „Molitva“, kojom je Marija Šerifović pobedila na Evroviziji 2007. godine.
Rođena je kao zdravo dete, ali je posle vakcinacije prestala da oseća noge. Doktori su joj prognozirali još tri godine života. Ona danas kaže da je „muzika njena terapija“.
Osim što je pevačica, Samojlova je i kompozitor, a nastupala je i na svečanoj ceremoniji zatvaranja Paraolimpijskih igara 2014. godine u Sočiju.
Planirano je da Rusija nastupi u na drugoj polufinalnoj večeri „Evrovizije“, 11. maja u Kijevu.
Međutim, ministar spoljnih poslova Ukrajine Pavel Klimkin je izbor Julije Samojlove nazvao „provokacijom“.
Kremlj smatra da je bilo kakva politizacija festivala „Evrovizija“ apsolutno nedopustiva.
Portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov odgovorio je da Kremlj nema veze sa izborom kandidata i da u izboru Samojlove nema ničeg provokativnog.
Brojni ukrajinski političari su odmah osudili taj izbor i pozvali su vlasti da joj zabrane da učestvuje na takmičenju pošto je 2015. godine pevala na koncertu na Krimu.
Ukrajinske bezbednosne službe navele su preko Fejsbuka da će razmotriti to pitanje i doneti „uravnoteženu odluku“ oko učešća te kandidatkinje na takmičenju.
Ukrajinski sajt „Mirotvorac“, poznat po tome što prikuplja i publikuju informacije o „proruskim teroristima, separatistima, plaćenicima, ratnim zločincima, itd.“, rusku pevačicu je uvrstio na svoj crni spisak „neprijatelja Ukrajine“ i objavio je njene lične podatke.
Mediji navode da je taj zloglasni sajt, koji sami autori nazivaju „čistilište“, napravljen na Geraščenkovu inicijativu.
Dešavalo se da mnoge ličnosti sa tog spiska dobijaju pretnje, a 2015. godine u Kijevu su ubijene dve javne ličnosti, samo nekoliko dana nakon što su njihovi lični podaci objavljeni na sajtu.
„’Mirotvorac‘ je sajt napravljen sa ciljem da vrši pritisak, pre svega, na građane Ukrajine, ali na njemu se nalaze i strani novinari, glumci i izvođači. U principu, oni neselektivno unose imena ljudi, ’neprijatelja Ukrajine‘. O tome svedoči i činjenica da su u svoj spisak uvrstili i Samojlovu, koja nema nikakve veze sa politikom i to samo zato što je nastupila na teritoriji Krima“, kaže za Sputnjik politikolog Aleksandar Dudčak.
Što se tiče mogućeg hapšenja ruske pevačice, analitičar smatra da bi Ukrajina mogla da se predstavi kao „normalna država“, barem za vreme održavanja „Evrovizije“ i da se uzdrži od nerazumnih poteza, kojima stvara negativnu sliku o sebi u očima međunarodne zajednice.
„Ne mislim da bilo koja zemlja može da odobri takve postupke. Smatram da iza toga stoji pokušaj zastrašivanja Rusa, a potom i namera da prikažu kako se Ukrajina brani od hibridnog rata koji protiv nje navodno vodi Moskva“, dodao je Dudčak.
Politikolog se pita kakve neko može da ima pritužbe i sumnje prema osobi sa ograničenim fizičkim mogućnostima!
„Situacija oko ruske predstavnice je test za Ukrajinu, test na ljudskost i moralne principe. Ako bilo kakvi koraci protiv Samojlove budu preduzeti to će se definitivno odraziti na imidž Ukrajine. Ali nadajmo se da će zdrav razum pobediti i da neće mešati politiku sa muzikom. Tim pre što kod većine građana Ukrajine ne postoje takve predrasude. Celu tu kampanju isključivo vode predstavnici vlasti. Obični ljudi se prema tome normalno odnose i nadaju se da će sve normalno proći“, zaključio je Dudčak.
Deputat Državnog saveta Republike Krim Vladislav Ganžara smatra da bi ukrajinske vlasti mogle da ispune pretnju i da zabrane ruskoj predstavnici ulazak na teritoriju Ukrajine.
„Politizacija muzičkog takmičenja je nedopustiva, ali to pravilo ne važi kada je reč o Ukrajini. Čak je i prošlogodišnja pobeda ukrajinske predstavnice na tom takmičenju bila politizovana, kao i njena pesma. Sada postoji pretnja da našoj predstavnici Ukrajina ne dozvoli učešće i vrlo je moguće da će tu pretnju ostvariti. Kijev danas pokušava na sve načine da našteti Rusiji. Takva odluka bi bila bez presedana“, rekao je krimski deputat za Sputnjik.
Ganžara smatra da će Zapad zatvoriti oči pred tim događajima i da će ponovo pokazati politiku dvostrukih standarda.