Osumnjičeni, sedam muškaraca i jedna žena, brane se ćutanjem u ovom procesu za koji se kaže da će biti mamutski i da je samo do septembra predviđeno 60 radnih dana, uz ispitivanje najmanje 90 svedoka.
Vođe grupe, Timo S, vozač po struci, i lagerista Patrik F. su na početku procesa opušteno, uz osmeh, razgovarali sa svojim advokatima i nastupali samouvereno, a analitičari procenjuju da njih samo troje, od osmoro optuženih, izgledaju kao da nisu ponosni na svoja dela.
Pred Višim zemaljskim sudom u Drezdenu jedan od 16 branilaca osmoro osumnjičenih imao je i žestoku „razmenu vatre“ sa predsedavajućim suda, sudijom Tomasom Frezemanom.
U čitanju optužnice, koje je trajalo čak 45 minuta, objašnjeno je kako su optuženi, sada stari između 19 i 39 godina, do novembra 2015. godine delovali na ostvarenju svojih desničarskih i ekstremističkih ciljeva napadima na izbeglice, ali i političare koji drugačije misle od njih, i svojim delima uznemiravali građane i stvarali klimu straha.
Ukoliko bi optužnica bila dokazana, članovima grupe preti kazna zatvora do 15 godina za pokušaj ubistva, odnosno 10 godina za članstvo u terorističkoj organizaciji.
Mediji navode da je grupa imala namere čak i da žive spali svoje žrtve, a iz odbrane tvrde da se ovaj sudski proces ni u kom slučaju ne može porediti sa onim protiv gerilske levičarske grupe RAF Ulrike Majnhof, koja je sedamdesetih godina prošlog veka sejala strah i smrt, kao ni sa suđenjem desničarskoj grupi NSU.
Upravo sada, kada se nazire kraj procesa grupi NSU, počelo je suđenje „Frajtalu“.
Kada je reč o neonacizmu i desničarskom načinu razmišljanja, koji na nemačkom istoku ima plodno tlo, analitičari ukazuju da su se sve posleratne vlade – od prve Konrada Adenauera do aktuelne Angele Merkel — borile protiv takve političke ideologije.
Sudski proces protiv Beate Čepe iz grupe NSU (Nacional-socijalističko podzemlje), koji važi za najskuplji i najduži, približava se, posle četiri godine rada, kraju i Viši zemaljski sud u Minhenu je odlučio da je 14. mart poslednji datum za podnošenje dokaza, posle čega bi trebalo da usledi presuda.
NSU tereti za ubistvo osam Turaka, jednog Grka i jedne nemačke policajke i vremenu od 2000. do 2007. godine, a za Beatu Čepe se kaže da se pred sudom u Minhenu ponaša kao svetica, dok je zatvoru „ona prava“ — tamo vlada kao kraljica, manipuliše, daje „ton“ i, izgleda, regrutuje simpatizere.
Izvor: Tanjug