Reč je o prijemu radova na delovima mozaika za kupolu — panelima, koji zatim treba da budu transportovani u Beograd i montirani. Podsetimo, delove mozaika sklapaju ruski umetnici u ateljeu u Moskvi, pod rukovodstvom ruskog akademika Nikolaja Muhina.
Radi se o najvećoj kompozicija Hristovog Vaznesenja na svetu na kojoj trenutno radi više od sto umetnika koji spajaju komadiće obojenog i zlatnog stakla veličine centimetar, centimetar i po. Tako nastaje slika za kupolu koja će u prečniku imati čak 30 metara, podseća protoneimar Hrama prof. Dr. Vojislav Milovanović.
„Prvi put ćemo da vidimo mozaike urađene u materijalu, do sad smo imali uvid samo u crteže, a sada možemo i da ocenimo kako će izgledati ono što će biti u kupoli Hrama Svetog Save, a biće predstavljeno Vaznesenje Hristovo. Ono je uobičajeno u kupolama, iako se kod nas češće viđa Pantokrator, ali ako krenemo kroz pravoslavnu tradiciju, odnosno hrišćansku, Vaznesenje je rešenje koje se ranije više viđalo. Opredeljenje i Ruske i Srpske crkve je da to upravo bude Vaznesenje Hristovo“, kaže Milovanović.
On objašnjava da će radove oceniti mešovita Rusko—srpska komisija koju čine predstavnici dveju država, ministarstava spoljnih poslova, ministarstava kulture. Pregledu radova prisustvovaće i ekspertska grupa, ali i delegacije Ruske i Srpske pravoslavne crkve.
„Komisija ima devetnaest članova, kopredsednici su mitropolit Ilarion sa ruske i mitropolit Amfilohije sa srpske strane, a predsednik komisije je predstavnik Ministarstva spoljnih poslova Ruske Federacije Aleksandar Vasiljevič Radkov, tu su akademici, ruski umetnici i naši mozaičari, profesor Đura Radlović, profesor Miroslav Lazović. Montaža je vezana za temperaturu, jer materijali koji treba da vežu delove mozaika zahtevaju određenu temperaturu“, objašnjava protoneimar.
On dodaje da će, ako sve bude u redu, a nema razloga da ne bude, postavljanje mozaika u kupolu Hrama na Vračaru početi polovinom aprila.
Ploče su u proseku velike oko 2 kvadratna metra, a oblici prate celine motiva, pa zapravo izgledaju kao velika slagalica.
Slični radovi ruskih umetnika prekriće sedamnaest hiljada kvadrata betona unutrašnjosti najveće crkve na Balkanu. Biće to poklon ruske države, crkve i ruskog naroda Srbiji.