„Ovo je savršeno vreme, a postoji i mogućnost da Saudijska Arabija i Rusija zajedno rade na uspostavljanju mira u Siriji. Ali oni moraju da pronađu zajednički jezik, posebno u vezi sa mirom u Siriji, za razliku od postizanja konsenzusa o zadržavanju predsednika Bašara Asada na vlasti“, rekao je Hašogi tokom stručne rasprave održane u Debatnom klubu Valdaj.
Rusija i Saudijska Arabija pružile su pomoć suprotnim stranama sirijskog sukoba, pri čemu je Moskva pokrenula ograničenu vazdušnu operaciju kako bi pomogla Damasku da se izbori sa terorističkim grupama finansiranim iz inostranstva koje su se borile za svrgavanje predsednika Asada i uspostavljanje države zasnovane na šerijatu. Sa svoje strane, Rijad je bio jedan od ključnih pristalica radikalnih oružanih grupa i organizacija aktivnih u Siriji.
Kao rezultat toga, dve zemlje nisu se suočile kada je u pitanju sudbina predsednika Asada, jer su Saudijci pozivali za njegovu hitnu ostavku. Moskva se oduvek držala stava da sirijski narod treba da izabere svoje lidere.
Uprkos ovim razlikama Hašogi, koji radi kao medijski savetnik ambasadora saudijskog princa Turkija el Fajsala, smatra da bi Sirija mogla da približi Rusiju i Saudijsku Arabiju.
„Mislim da Sirija nudi odličnu priliku za izgradnju bliskih odnosa Rusije i Saudijske Arabije“ , rekao je on ukazujući na naftu, energiju i investicije kao ključne oblasti u kojima bi Moskva i Rijad mogle da povećaju saradnju.
Početkom ove godine obe zemlje su razrađivale plan o zajedničkim investicionim projektima u energetici, poljoprivredi i proizvodnji. Ministar trgovine i investicija Saudijske Arabije dr Madžed Bin Abdulah el Kasabi izjavio je za Sputnjik u januaru da se obe strane takođe fokusiraju na istraživanje mogućnosti za investiranje u kulturi i nauci.
Fond za direktne investicije Rusije i Fond za javne investicije Saudijske Arabije postigli su dogovor 2015. godine. Rijad je obećao da će uložiti deset milijardi dolara u projekte koji se izvode u Rusiji, što predstavlja najveću stranu investiciju u zemlji.