„To je, naravno, pre svih predsednik rusije Vladimir Putin koji aktivno podržava i podržavao je u procesu razmatranja sve naše incijative, kao i princ Muhamed ben Salman koji je dolazio u Moskvu, zaista, i time nam dao dodatni impuls kako bismo delovali u tom pravcu“, rekao je Novak i dodao da će Rusija početi da smanjuje proizvodnju nafte od januara.
Prema rečima ministra nafte Irana Bižana Zanganea, zemlje koje nisu članice OPEK-a usaglasile su smanjenje eksploatacije crnog zlata za oko 600.000 barela dnevno.
Ranije je saopšteno da se dvanaest zemalja — proizvođača nafte koje nisu članice OPEK-a, složilo u subotu u Beču da smanje eksploataciju ovog energenta zbirno za 612.000 barela dnevno.
„Drago nam je što možemo da saopštimo da su OPEK i zemlje koje nisu članice organizacije na ministarskom sastanku postigli pozitivne rezultate“, saopštilo je Ministarstvo nafte Nigerije na svojoj stranici na Tviteru.
Rusija je spremna da smanji eksploataciju nafte za 300.000 barela dnevno, a najveće smanjenje među ostalim zemljama preuzeo je Meksiko (100.000 barela) dnevno. Slede Kazahstan (50.000 barela na dan) i Oman (45.000 barela na dan).
Među zemljama koje učestvuju u sporazumu su Azerbejdžan, Malezija, Bahrein, Bolivija, Bruneji, Ekvatorijalna Gvineja, Sudan i Južni Sudan.
Agencija Rojters je, pozivajući se na izvore, saopštila da su zemlje usaglasile smanjenje eksploatacije zbirno za 550.000 barela nafte dnevno. Blumberg, takođe pozivajući se na izvore, navodi drugi broj za Kazahstan – 20.000 barela dnevno.
U subotu se u Beču održava sastanak OPEK-a sa zemljama koje proizvode naftu, ali nisu članice ove organizacije.
OPEK se na zasedanju 30. novembra dogovorio da smanji svoju proizvodnju za 1,2 miliona barela dnevno, odnosno na 32,5 miliona barela. Sporazum podrazumeva smanjenje eksploatacije i u zemljama koje nisu članice organizacije – za 600.000 barela dnevno.