Situacija s DAEŠ-om je veoma zanimljiva. Tako, Stanislav Tarasov, stručnjak za Bliski istok i Kavkaz opisuje novonastalu situaciju. On smatra da povlačenje DAEŠ-a u gerilu ne znači kraj rata, te da će biti novih sukoba u Siriji — kako političkih, tako i vojnih.
„SAD tek planiraju da započnu ’pravu‘ borbu protiv DAEŠ-a, pripremaju planove, traže saveznike, a El Bagdadi odjednom priznaje poraz. Da li to znači da je Tramp već pobedio? Naravno da ne. Prvo, vodeću ulogu u borbi protiv DAEŠ-a su igrale ruske, turske i iranske snage, pogotovo u Siriji. Drugo, situacija je mnogo komplikovanija, jer se na sirijskoj i iračkoj teritoriji nalazi do sto različitih terorističkih grupa. U tom smislu, ne bio trebalo precenjivati izjavu jednog od lidera terorista. Naravno da je to dobra vest. Povlačenje snaga lojalnih El Bagdadiju vodi ka smirivanju situacije — ova izjava će obeshrabriti mnoge teroriste, jer ona omalovažava samu ideju DAEŠ-a“, kaže Tarasov.
Ruski stručnjak naglašava da su grupe koje i dalje funkcionišu na teritoriji Sirije pod kontrolom zemalja regiona.
„DAEŠ odlazi u prošlost, ali ostaju problemi novog državnog uređenja Sirije, podele na zone uticaja, koncipiranja novog ustava zemlje, raspisivanja izbora. To je samo početak puta“, kaže Tarasov.
Da li ovakva poruka El Bagdadija nagoveštava definitivan kraj DAEŠ-a, pitali smo i stručnjaka za Bliski istok Slobodana Jankovića sa Instituta za međunarondu politiku i privredu. On je još krajem prošle godine u našem programu ukazao da će ovo biti pogubna godina za DAEŠ.
„Imali ste situaciju da je ta teroristička formacija opstajala samo zarad pomoći koju je imala od drugih država Bliskog istoka. Konkretno — od Saudijske Arabije, Katara, Ujedinjenih Arapskih Emirata. Drugo, imali su saradnju sa Turskom do pre nekoliko meseci i imali su podršku SAD. Pošto je Rusija sa sirijskim snagama nanela veliki poraz DAEŠ-u, prvo su SAD odlučile, a onda i drugi, da ne dopuste da sve zasluge pripadnu Rusiji i Bašaru el Asadu, pa su i oni krenuli u obračun“, kaže Janković.
On objašnjava da se nikada nije postavljalo pitanje da li može da opstane DAEŠ, jer u tom vojnom sukobu ta teroristička organizacija nema snage da izdrži sukobljavanje sa nekom ozbiljnom vojnom silom.
Za El Bagdadijevu najavu gerilske faze ratovanja Janković je rekao da se i sa gerilom može obračunati.
„Ta gerila može da postoji neko duže vreme, a da bi postojala mora da ima podršku u narodu. U Iraku je specifična situacija. Tamo su suniti koji su se posle više decenija vladanja našli u podređenom položaju videli u DAEŠ-u neku vrstu saveznika, mogućnosti da se oni za nešto opet pitaju i brojni oficiri iračke države su im u tome pomogli. Dakle, turska gerila može da opstane u Turskoj zato što ima podršku kod određenog dela kurdskog naroda, bez toga nema im pomoći. Mislim da u slučaju DAEŠ-a ne možemo da govorimo o tako nečemu dugoročno. Naravno da će oni kratkoročno opstati, biće diverzija, terorističkih napada ali mislim da ne mogu da opstanu“, kaže Janković.
On upozorava da terorizam neće biti iskorenjen. Moguće da će postojati još pokreta i grupa sa takvom ideologijom, ali u svakom slučaju ovo je kraj tzv. Islamske države, zaključuje Janković.