U poređenju sa Lego kockicama novi set za gradnju pod nazivom „Fanklastik“ sadrži mnogo malih elemenata, kao što su krstići, uglovi i zagrade.
Ovi detalji omogućavaju pravljenje naprednih konstrukcija, jer mogu da se međusobno povezuju sa svih strana. Nasuprot tome, Lego delovi mogu da se slažu samo sa vrha ili odozdo, što značajno ograničava mogućnosti dizajna.
„Najvažnija stvar ovde nisu sâme tačke povezivanja, već postavljanje elemenata u prostoru. Bez obzira na metod koji se koristi za spajanje delova, oni formiraju dve isprepletene kockaste rešetke koje ispunjavaju prostor“, rekao je Sokolov za nemački „Sputnjik“.
Ovaj izumitelj naglašava da pojedinačni elementi za gradnju uvek mogu da se međusobno precizno kombinuju u svim mogućim pravcima.
Sokolov dodaje da je došao na ovu ideju pre više od deset godina. Kao dete je voleo kockice za gradnju, ali mu se nije sviđalo što sa standardnim setom može da se napravi samo ograničen broj modela, odnosno upravo one koji su navedeni na pakovanju.
„Želeo sam da rešim ovaj problem sa matematičke tačke gledišta. U nekom trenutku mi je rešenje palo na pamet. To je bilo pre više od deset godina“, rekao je programer.
Sve u svemu, Sokolovu i njegovom timu od 12 ljudi bilo je potrebno četiri godine i 35 miliona rubalja (približno 600.000 evra) da ovu ideju sprovedu u delo. Set kockica za gradnju proizvodi fabrika „Harpunovski“ u Rusiji.
Od jeseni 2016. „Fanklastik“ se izvozi u EU i prodaje se u Češkoj.
U februaru ove godine novi set je predstavljen na sajmu u Nirnbergu u Nemačkoj.