Odlaganje sednice Saveta ministara iz Bosne i Hercegovine pokazna je vežba i upozorenje poslanika iz Republike Srpske da vladajuća koalicija na nivou zemlje više ne postoji zbog odluke Bakira Izetbegovića da pokrene postupak revizije presude po tužbi BiH protiv Srbije za agresiju i genocid.
Poslanici „Saveza za promene“ iz Republike Srpske optužili su Izetbegovića kao glavnog krivca za „novonastalu situaciju“ upozorivši ga da „od trenutka predaje aplikacije u Parlamentarnoj skupštini BiH ne postoji vladajuća većina“. Odlaganje sednice mediji u Sarajevu ocenili su kao „krizu na pomolu“,
Bojkot
Politički konsultant iz Banjaluke Igor Gajić kaže za Sputnjik da su institucije Bosne i Hercegovine prestale da funkcionišu onog momenta kad je Bakir Izetbegović odlučio da sam ide u proces revizije tužbe za genocid protiv Srbije.
Posle toga, Izetbegović je naredio ambasadorki BiH u Hagu da ne preda pismo ministra spoljnih poslova Igora Crnatka, podseća Gajić i dodaje da „bez obzira koliko Crnadak bio inertan u svom poslu“, trebalo bi da se poštuje hijerarhija, a ambasadorka je „odbila poslušnost direktno nadređenom“.
„S druge strane, blokada rada institucija još nije zaživela. Evo danas je odložena sednica Saveta ministara, ali imamo kontradiktorne izjave, tako da (ministar trgovine BiH Mirko) Šarović kaže da nije zbog revizije tužbe nego zbog nekih tehničkih stvari, a ostatak političara iz RS kaže da je zbog revizije. Za sada, ne vidim da se iko povukao iz zajedničkih institucija, ovo sad je neki bojkot. Iskreno, i dalje verujem da se niko neće povući jer, jednostavno to su predobra mesta da bi se tek tako povukli iz institucija i to ne samo ako gledamo ministre. To ide i po dubini — direktori agencija, pomoćnici, savetnici… To je mnogo ljudi da bi se jedan sistem tek tako izdvojio iz zajedničkih institucija“, kaže Gajić.
On dodaje da su mesta u zajedničkim institucijama BiH „predobro plaćena, ušuškana, uljuljkana i koja ne nose nikakvu odgovornost“.
Bakir pliva u septičkoj jami
Gajić podseća da je Mladen Ivanić najavio da će zakazati sednicu Predsedništva BiH, ali je Bakir Izetbegović rekao da neće doći na tu sednicu ako Ivanić ne formuliše dobro zahtev za održavanje vanredne sednice.
„Predsedništvo BiH ne može ništa da odluči jer su dva člana Predsedništva protiv revizije tužbe, a jedna član Predsedništva je uzeo sve u svoje ruke. I kad bi se sad svi Srbi povukli iz institucija, faktički bi dali Bakiru vlast na nivou BiH u ruke. Znači, možemo mi bojkotovati ovo, ali on će upravljati Sarajevom iz Sarajeva“, kaže Gajić.
On podseća da Bakir Izetbegović „igra na bezobrazluk“ i da je pritisnut s druge strane, od arapskih zemalja i vehabijskog pokreta.
„Uzeo je mnogo novca i on gubi tlo pod nogama u političkom miljeu Bošnjaka. Znači, on mora da prouzrokuje krizu da bi isplivao. To je kao septička jama i on sad pliva odozgo, i njemu je potrebna kriza da bi ostao da pliva gore“, smatra Gajić.
Ima li srpske sloge?
Povodom najavljene vanredne sednice Skupštine Republike Srpske, na kojoj bi trebalo da se daju smernice Srbima u zajedničkim institucijama, Gajić kaže da je pitanje ko će od Srba to poslušati.
„Vidimo da i Mektić ima kontradiktorne izjave, a sad i Šarović. Ne postoji neko jedinstvo među srpskim partijama pozicije i opozicije, a institucionalne stvari ne funkcionišu. Srbi će bojkotovati sednice parlamenta, mogu bojkotovati i sednice Saveta ministara i, u principu, ne mogu biti donošene validne odluke, ali to ne igra nikakvu ulogu“, kaže Gajić.
Prema njegovom mišljenju, teško da će se iko odlučiti za vanredne izbore na nivou BiH jer iduće godine idu redovni izbori. On dodaje da opozicija u Republici Srpskoj ne bi želela vanredne izbore jer su Dodik i SNSD po rejtingu mnogo iznad njih zbog neodlučnosti u zajedničkim organima.
Komentarišući najavu da će se u zahtevu za reviziju tužbe naći i „nove činjenice izvučene iz završne reči tužioca u suđenju Ratku Mladiću“, Gajić ocenjuje da je „to i potpuna glupost“.
„I dalje verujem da Međunarodni sud pravde u Hagu postupa na osnovu prava. Bakir Izetbegović ovim baca samo prašinu u oči, verujem da on nema nikakvu pravnu osnovu ni nove dokaze i verujem da sud u Hagu neće to ni uzeti u razmatranje, ako ćemo pravno. Međutim, mnogo je politike u međunarodnim sudovima i šta će biti, videćemo kad zahtev za reviziju stigne pred međunarodni sud pravde“, zaključio je Gajić.