Od pokušaja atentata na predsednika Vlade, do revizije presude Međunarodnog suda pravde po tužbi bivše Republike BiH, nizale su se neprijatnosti, a adekvatne reakcije Srbije su obično izostajale.
Danas je zadovoljstvo bilo pratiti konferenciju za novinare, gde premijer Vučić priznaje da je metod izgradnje boljih političkih odnosa sa predstavnicima Bošnjaka bio pogrešan i da je komunikacija sa Izetbegovićem sve vreme bila neiskrena s njegove strane. Neko će reći da je u Srbiji već uveliko izborna kampanja i da je današnji stav premijera Vučića bio podešen prema frekvencijama nacionalno orijentisanih glasača, bez kojih nema pobede na izborima. Moguće, ali bez obzira, nakon današnjeg sastanka sigurno više neće biti šetnji sa Izetbegovićem po Beogradu uz pesmu „Sarajevo, ljubavi moja“. Premijer se očigledno ozbiljno priprema za funkciju predsednika, tako da sumnjam da će više dozvoliti da dostojanstvo Srbije urušava jedna kvazidržava kakva je BiH.
Više je razloga zašto bismo mogli današnji sastanak u vili „Mir“ označiti kao istorijski.
Ako izuzmemo da je Vladu Srbije konačno napustilo navedeno slepilo, najveći utisak je ostavilo manifestovano srpsko jedinstvo sa obe strane Drine. Kakav god bude ishod pokušaja revizije presude Međunarodnog suda pravde iz 2007. godine od strane Izetbegovića, važno je istaći da je Srbija bezrezervno podržala srpsko jedinstvo u Republici Srpskoj u nastojanju da se odbrane ustavom zagarantovana prava srpskog naroda u BiH.
Iako je neko možda očekivao da će Vučić pokušati da odgovori srpske predstavnike od namere da napuste institucije BiH, to se nije desilo. Naprotiv, stiče se utisak da je srpsko jedinstvo u ovom pitanju samo dobilo vetar u leđa od predsednika i premijera Srbije, tako da će teško moći ministar Mirko Šarović da ubedi rukovodstvo SDS-a da odustane od najavljene namere da izađu iz parlamentarne većine na nivou BiH ako zahtev za reviziju bude upućen.
Takav politički potez u ovom momentu bio bi salto mortale za SDS, posebno kada se vidi odlučnost g. Dodika i g. Ivanića da do kraja „ogole“ antisrpsku i antiustavnu politiku Bakira Izetbegovića uz snažnu podršku Srbije.
Siguran sam da novi predsednik SDS-a g. Vukota Govedarica neće napustiti ovaj snažan front srpskog jedinstva.
Naredni razlog zašto današnji sastanak možemo nazvati istorijskim jeste i konačno identifikovanje duplih standarda međunarodne zajednice prema Srbima u celini, od strane srpskih političkih lidera okupljenih na jednom mestu. Obično se dešavalo da jedan lider na to ukazuje, dok drugi to ignoriše u nadi da će sâm imati neke koristi od međunarodne zajednice. Onda taj drugi doživi sudbinu onog prvog, dok neki novi ignoriše iskustvo prethodnog nadajući se da će baš on da bude po volji međunarodne zajednice. I tako od lidera do lidera.
Danas, s druge strane, svi su jedinstveno konstatovali da nas međunarodna zajednica sve zajedno perfidno zamajava, čak i kad nastupaju umiveni u dobre namere o boljoj budućnosti, što je definitivno pomak.
Konačni i poslednji utisak sa današnjeg sastanka jeste obelodanjivanje g. Dodika da se Tužilaštvo BiH sprema da pokrene krivični postupak protiv njega i g. Ivanića (i ko zna još koga) zbog organizovanog referenduma o Danu RS.
Tu se opet vraćamo na perfidne igre bošnjačkih političkih predstavnika i međunarodne zajednice, jer je očigledno da je jedan od narednih koraka političkog Sarajeva onemogućavanje budućih kandidatura g. Dodika i g. Ivanića na izborima 2018. godine zbog eventualnih krivičnih presuda. Bilo kako bilo, ako se današnje srpsko jedinstvo održi i u narednom periodu, sve buduće smicalice pod pokroviteljstvom međunarodne zajednice biće neuspešne, jer su pre svega predvidljive.
Nikako da u nekoliko ambasada u Sarajevu spoznaju da bezuslovna podrška bošnjačkoj politici vodi kraju BiH. Ne, njihova praksa je da smišljaju dalje načine kako da izigraju demokratiju i na vlast postave one njima poslušne. Na njihovu žalost, definitivno su saučesnici Izetbegovićevog rušenja BiH i to ništa neće promeniti, ma koliko se uzdali u Mirka Šarovića — jedinog Srbina na političkoj sceni BiH koji igra ulogu onog „drugog“.