Predstavnici Ukrajine u Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija blokirali su zvanično saopštenje tog tela o smrti stalnog predstavnika Rusije pri UN Vitalija Čurkina.
To je gest koji ne samo da narušava diplomatsku praksu, već izaziva gađanje kod svakog iole pristojnog čoveka. Objašnjenje ukrajinskog šefa diplomatije Pavela Klimkina da Ukrajina ne namerava da se u vezi sa smrću Čurkina pridržava stava „o pokojniku sve najbolje“, još je bednije i banalnije od gesta u Savetu bezbednosti.
Kako posiješ tako i požanješ…
— Damir Masic (@damirmasic) February 20, 2017
Možda bi prigodniji scenarij bio da mu se ruka osušila.
Kako god, pravda stiže! https://t.co/wMfcJJSoyq
A da primitivci koji seire nad tuđom smrću ne dolaze samo iz Ukrajine, pokazao je jedna primer iz našeg komšiluka. Poslanik parlamenta Federacije BiH i politički direktor SDP-a Damir Mašić na društvenoj mreži Tviter „proslavio“ je Čurkinovu smrt, zato što je 2015. godine bio protiv britanskog predloga rezolucije o Srebrenici.
On je u tvitu uz vest da je Čurkin preminuo naveo sledeće: „Kako posiješ tako i požanješ… Možda bi prigodniji scenario bio da mu se ruka osušila. Kako god, pravda stiže!“
Viteški o maestru
A da političko neprijateljstvo, pa čak ni ratovi ne bi smeli da budu smetnja iskazivanju osnovne ljudskosti i poštovanja elementarnih normi bontona i lepog kućnog vaspitanja, primera je mnogo.
U konkretnom slučaju, bivša predstavnica SAD pri UN Samanta Pauer izjavila je da je Vitalij Čurkin bio izuzetno brižan čovek i maestro diplomatije koji se zalagao za saradnju Moskve i Vašingtona.
Devastated by passing of Russian UN Amb Vitaly Churkin.Diplomatic maestro &deeply caring man who did all he cld to bridge US-RUS differences
— Samantha Power (@SamanthaJPower) February 20, 2017
„Očajna sam zbog smrti stalnog predstavnika Rusije pri UN Vitalija Čurkina. Bio je maestro diplomatije i izuzetno brižan čovek koji je radio sve što je mogao kako bi se prevazišle nesuglasice između SAD i Rusije“, napisala je ona na svom nalogu na Tviteru.
I visoka predstavnica za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini je u pismu upućenom ruskom ministru spoljnih poslova Sergeju Lavrovu uputila saučešće i navela da je sa Čurkinom Rusija izgubila jednog od svojih najeminentnijih diplomata.
„Lično sam cenila njegovo ogromno iskustvo i njegovu otvorenost, koji su iskazani u raznim prilikama… Kao stalni predstavnik Rusije u Njujorku igrao je vodeću ulogu u Savetu bezbednosti UN više od deset godina. Bio je važan sagovornik i za EU u mnogim pitanjima koja su od ključnog interesa za Uniju u UN, uključujući i ona o kojima se EU i Ruska Federacija nisu ovek slagale“, navela je Mogerinijeva.
Ljudi i neljudi
U bliskoj prošlosti, po okončanju ratova za jugoslovensko nasleđe, imali smo slično ponašanje i između nekad zaraćenih strana. Tako je Slobodan Milošević izrazio saučešće porodici i hrvatskom narodu povodom smrti njegovog ratnog neprijatelja Franje Tuđmana.
Posle ubistva srpskog premijera Srbije Zorana Đinđića, telegrami saučešća stizali su iz svih bivših jugoslovenskih republika, bez obzira na manje-više neraščišćena pitanja sa Srbijom.
Telegram sučešća tadašnjeg hrvatskog predsednika Stjepana Mesića povodom smrti patrijarha Pavla, u svetlu aktuelnih hrvatsko-srpskih odnosa, danas izgleda kao vrhunac političkog bontona.
Kad smo već kod pokojnog patrijarha Pavla, vredi podsetiti na njegove reči zbog kojih je uživao poštovanje i kod srpskih „neprijatelja“ i kod srpskih neprijatelja: „Nama je bolje da nestanemo kao ljudi, nego da opstanemo, biološki da preživimo kao zločinci i neljudi“.
Zato je i tvit Damira Mašića predstavlja povratak u pretcivilizacijsko doba (varvarstvo). O nosiocima vlasti u Ukrajini da ne pričamo.