„U vezi sa skandalom koji se javio zbog bivšeg Trampovog savetnika za nacionalnu bezbednost, generala Majkla Flina, američke obaveštajne službe saopštile su novinarima apsolutno zvanično, iako anonimno, da se, na primer, komunikacija našeg ambasadora Kisljaka rutinski prisluškuje. Uključujući i njegove izveštaje Moskvi, što on radi u Vašingtonu obavljajući svoju dužnost“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare.
Prošle nedelje Flin je dao ostavku i priznao da je Beloj kući dao nepotpune informacije o kontaktima sa ruskim ambasadorom u Vašingtonu Sergejem Kisljakom.
Pre toga su mediji izvestili da je Flin u decembru 2016 razgovarao sa Kisljakom na temu sankcija Rusiji, iako su Trampov tim i sam savetnik poricali ove izjave. Kremlj je saopštio da je Flin razgovarao sa Kisljakom, ali da je njihov razgovor netačno prenet.
Izjave o nemogućnosti koordinacije Rusije i SAD u Siriji — inercija ostala od Obamine administracije
Lavrov je izjavio da se nada da reči specijalnog predstavnika za Siriju Breta Mekgerka o nemogućnosti praktične koordinacije Moskve i Vašingtona za rešavanje sirijske krize samo predstavljaju odraz stavova prošle američke administracije.
„Nisam bio mnogo iznenađen izjavom koju je specijalni izaslanik SAD, još bivši predstavnik SAD koji je i dalje na položaju za rešenje situacije u Siriji, gospodin Mekgerk, dao na Konferenciji o bezbednosti u Minhenu pre samo dva dana. On je pohvalio napore u okviru susreta u Astani i iz nekog razloga rekao da praktična koordinacija između Rusije i SAD u vezi sa sirijskom krizom nije moguća“, rekao je Lavrov.
„To je stav prethodne administracije, stav Pentagona pod prethodnom administracijom. I zaista se nadam da je to samo inercija starih pristupa, jer, ponavljam, gospodin Mekgerk je predstavnik Obamine administracije“, istakao je ruski ministar.
„Nedavno sam u Bonu razgovarao sa (državnim sekretarom SAD) Reksom Tilersonom. Naravno, razgovarali smo o situaciji u Siriji, posebno u kontekstu borbe protiv međunarodnog terorizma, što je prioritet administracije Donalda Trampa“, dodao je Lavrov.
On je izrazio nadu da će „čim se ovaj tim formira, on biti aktivno uključen u naše zajedničke napore i da će ovi napori biti zasnovani na interesima i međunarodne zajednice i SAD mnogo snažnije od napora njihovih prethodnika“, zaključio je Lavrov.
Plan o Krimu — pokušaj da se skrene pažnja sa Minskih sporazuma
Ministar spoljnih poslova Rusije izjavio je da plan koji se pojavio u medijima za ukidanje sankcija Rusiji i o Krimu predstavlja pokušaj skretanja pažnje sa nemogućnosti predsednika Ukrajine Petra Porošenka da ispuni Minske sporazume.
„Teško mi je da komentarišem, jer ne možete nešto da uzimate u zakup od samog sebe“, rekao je Lavrov, odgovarajući na zahtev da komentariše saopštenje u kojem se navodi da je ukrajinski poslanik navodno ponudio SAD plan za rešavanje ukrajinske krize u kojem se predviđa da se Krim dâ u zakup Rusiji.
Lavrov je dodao da „verovatno mnogi žele da skrenu pažnju sa potpune nemogućnosti Porošenkove administracije da ispuni svoje obaveze iz Minskih sporazuma i istovremeno skrenu pažnju sa neuspeha naših francuskih i nemačkih kolega da barem nekako utiču na Porošenka i prisile ga da održi reč“.
On je rekao da ovakvi planovi pokazuju da će se „nastaviti pokušaji menjanja pravila igre. Sve ovo samo svesno ili nesvesno skreće pažnju da se u punoj meri koja je dogovorena realizuje paket mera zaključen u Minsku u februaru 2015. godine. Alternativa ne postoji“, zaključio je šef ruske diplomatije.
O odlaganju rešenja situacije u Siriji
Dalje odlaganje političkog rešenja u Siriji nikome ne može da odgovara, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije.
On kaže da je Moskva zadovoljna što je „astanska inicijativa pomogla da se prekine period beskrajnog čekanja kolega iz UN, čekanja trenutka da se neki politički opozicioneri-imigranati udostoje da sednu za pregovarački sto.“