List navodi da su zaposleni u Obaminoj administraciji na taj način hteli da ometaju sistem nacionalne bezbednosti novog američkog predsednika i spasu nuklearni sporazum sa Iranom, kom se protivio Flin. Kampanja je počela nekoliko meseci pre Trampove inauguracije.
Izvori navode da su Obamine pristalice, uključujući zamenika pomoćnika za nacionalnu bezbednost bivšeg predsednika, Bena Rodsa, dale medijima materijal čija je svrha bila narušavanje poverenja u Flina. Učesnici operacije borili su se da Trampova administracija ne otkrije tajne podatke o iranskom nuklearnom aranžmanu koji je dugo skrivala administracija bivšeg predsednika.
„Nesporno je da je kampanja za diskreditovanje Flina bila u punom zamahu pre inauguracije, tokom koje su uznemirujuća i ispolitizovana curenja u medijima bila usmerena na narušavanje njegovog ugleda. Ovo me podseća na pripreme za dogovor sa Iranom i, verovatno uključuje iste likove“, rekao je neimenovani bivši savetnik za nacionalnu bezbednost koji ima bliske kontakte sa Belom kućom.
„Oni su znali da je najvažniji cilj Iran. I svi su znali da njihov mali sveti sporazum sa Iranom zaobilazi pravila. Zato su se Flina otarasili pre nego što ikakvi (tajni) sporazumi izbiju na površinu“, dodao je neimenovani izvor blizak Flinu i Beloj kući.
Izvori lista dodaju da se bivši savetnik za nacionalnu bezbednost pripremao da objavi više detalja o nuklearnom dogovoru koje je namerno skrivala Obamina administracija da bi dobila podršku za zaključivanje sporazuma. Flin je nestao „pre nego što je iko mogao da vidi šta se desilo“ sa tim tajnim sporazumima, dodao je izvor.
List ističe da bi kampanja protiv Flina mogla da se tiče i drugih važnih ličnosti u Trampovoj administraciji.
U ponedeljak je Flin napustio položaj i priznao da je dao Beloj kući nepotpune informacije o kontaktima sa ruskim ambasadorom u Vašingtonu Sergejem Kisljakom. Ranije su mediji preneli da je Flin u decembru 2016. razgovarao sa Kisljakom o sankcijama Rusiji i to predstavili kao nešto veoma sumnjivo.