Britanska agencija navodi i da nove smernice imaju za cilj ubrzanje deportacija odbacivanjem zahteva za azil već u ranim fazama procesa.
Dva izvora bliska tim planovima rekla su Rojtersu da je ta dokumenta odobrio američki ministar unutrašnje bezbednosti Džon Keli, ali su trenutno u završnici razmatranja Bele kuće.
Očekuje se da će dokumenta biti upućena Imigracionoj i carinskoj policiji SAD i Službi carine i zaštite granica (CBP) početkom naredne nedelje.
U skladu s tim nalozima, stotine hiljada ljudi suočile bi se sa ubrzanim deportacionim procedurama, uključujući i one koji nisu bili među prvima predviđenim za deportaciju za vreme administracije bivšeg predsednika Baraka Obame.
Jednim od dva memoranduma se agentima Imigracione i carinske policije nalaže da ignorišu Obamine memorandume o imigracionim prioritetima, među kojima su za deportovanje bili planirani samo imigranti koji su nedavno ušli u SAD i osuđeni kriminalci među migrantima.
Umesto toga, sada bi migranti koji su optuženi za zločine, ali nisu osuđeni, bili među prioritetnim za deportaciju.
Uz to, novi nalozi pružaju agentima Imigracione i carinske policije široka diskreciona prava u odlučivanju o tome koga deportovati i omogućuju da svako ko u SAD boravi nelegalno bude izložen mogućnosti deportovanja.
Međutim, u novim nalozima je zadržana izvršna mera koju je Obama doneo 2012, a kojom je zaštićeno 750.000 osoba koje su u SAD ilegalno doveli roditelji.
S druge strane, u memorandumu za Imigraciju i carinsku policiju stoji da imigrantima neće biti data prava zagarantovana američkim zakonom o privatnosti.
U drugom memorandumu, agentima Službe carine i zaštite granica se nalaže da primenjuju oštre mere protiv ilegalnih migranata na granici držeći migrante u pritvoru dok njihov slučaj ne bude rešen.
O sudbini nove uredbe o imigraciji vodi se žustra rasprava u Beloj kući, navode izbori bliski tim diskusijama, a Rojters podseća da je američki predsednik Donald Tramp rekao na konferenciji za novinare u petak da je Uredba o imigraciji za njega „veoma teška tema“.
Britanska agencija navodi da nove smernice imaju za cilj ubrzanje deportacija odbacivanjem zahteva za azil u ranim fazama procesa, pri čemu se imigracionim službama nalaže da propuštaju samo podnosioce zahteva koji imaju dobre izglede da dobiju azil.
U novim smernicama se imigracionim službama nalaže da „rasvetle sve relevantne informacije“ u utvrđivanju da li podnosilac zahteva ima „verodostajan strah“ od progona ukoliko bude vraćen kući.
Nove smernice je prva objavila novinska organizacija „Mekleči“.
Izvor: Tanjug