Crna Gora je, tvrdi za Sputnjik istoričar Aleksandar Raković, zemlja koja se nalazi na ivici kolapsa u svakom smislu.
Tvrdnja premijera Markovića magazinu „Tajm“ da su Crnoj Gori „ruski zvaničnici otvoreno pretili i da su njihove (ruske) službe bile u kontaktu s političarima, SPC, NVO i nekim medijima“, Raković doživljava kao izjavu kakva se jedino može čuti u Diznilendu.
Zaista je besmisleno, čudi se ovaj istoričar, da čujemo da su ruski zvaničnici pretili crnogorskim zvaničnicima, jer bi to bilo nešto što bismo svi znali pošto, kako kaže, ruski zvaničnici sigurno nisu u četiri oka pretili crnogorskim zvaničnicima.
Boli rampa od Trampa
„Marković daje intervju američkom časopisu u trenutku kad je jasno da je ekspresni voz NATO integracija Crne Gore zastao tamo gde se najmanje nadalo — u Sjedinjenim Državama“, ističe za Sputnjik novinar iz Crne Gore Matija Nikolić.
Čini se da bežanje vlasti od referenduma o ulasku u NATO, sugeriše dalje Nikolić, najbolje pokazuje da je i njima jasno da narod u Crnoj Gori ne želi da deli, kako voli da kaže bivši premijer Đukanović, vrednosti atlantske porodice.
Crnogorski premijer Duško Marković kazao je u pomenutom intervjuu da su tajne službe pojedinih članica NATO-a potvrdile informaciju da je na izborni dan u Crnoj Gori pripreman državni udar, te da su ga organizovala dva pripadnika ruske vojne tajne službe.
„To je vrlo površna, aljkava izjava crnogorskog premijera kako bi se još jednom dodvorio NATO-u. Međutim, njegov problem je što je u članku koji je ’Tajm‘ objavio 16. februara, pa onda u intervjuu koji je objavio sa Markovićem istog dana, kazano da je visoki zvaničnik Nacionalnog saveta za bezbednost SAD rekao da Bela kuća nema nameru da prihvati prijem Crne Gore u NATO“, konkretan je Raković.
Na istu činjenicu — da Bela kuća trenutno nema plan da podrži članstvo Crne Gore u NATO-u — ukazuje i novinar Matija Nikolić.
„Ovo bi se moglo protumačiti i kao vid pritiska na Trampovu administraciju da ne želi da odbrani jednu malu zemlju koja hita ka NATO-u od jedne, kako je Marković slika, strašne i velike Rusije koja želi da izazove krvoproliće. A odbrana je, naravno, u tome da SAD ratifikuju Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u“, kaže Nikolić za Sputnjik.
Premijer Crne Gore, konstatuje dalje Nikolić, otvara karte i juče teško optužuje Rusiju da su njeni obaveštajci organizovali navodni državni udar koji je trebalo krvavo da se završi, a već danas tri NATO broda uplovljavaju u Luku Bar. Možda, pita sagovornik Sputnjika, kao logistička podrška Markovićevim rečima?
Uskoro oči u oči sa narodom
„Marković optužuje Rusiju, iako nije izneo dokaze, da nelegalno upumpava novac u Crnu Goru. Istini za volju, njegovom prethodniku nije smetalo kad su ruski građani upumpavali milijarde evra u nekretnine u Crnoj Gori, mada tada ništa nismo čuli negativno ni od Markovića, za koga važi da je bio najbolje informisan u Crnoj Gori i uvek je pokrivao visoke funkcije“, podseća Nikolić.
Da li možda Marković, pita na kraju Matija Nikolić, uvlači tajne službe NATO zemalja i sam NATO kao novi dokaz za očigledno tanku optužnicu oko „državnog udara“ ili se možda priča zaoštrava i Marković svim silama želi da uvuče Crnu Goru u NATO.
Projekat Crne Gore u NATO-u je, naglašava Aleksandar Raković, očigledno propao, ma šta Marković i Đukanović da kažu ili da izmisle.
Zato bi, predlaže Raković, ovaj crnogorski dvojac trebalo da se prilagodi novoj realnosti koja je takva da će se uskoro naći oči u oči sa narodom Crne Gore.