„Greške su načinjene na samom početku. Ali najveća greška bilo je naoružavati grupu terorista koji predstavljaju pretnju ne samo za Siriju, nego je globalnog karaktera. Isti ljudi koji su naoružali DAEŠ ranije su naoružavali Sadama Huseina i Al Kaidu. To je grupa zemalja koje SAD nazivaju saveznicima, kao i same Sjedinjene Države, i tu se pozivam na samog predsednika Tampa koji je tokom predizborne kampanje nazvao DAEŠ tvorevinom SAD“, rekao je Zarif u intervjuu televizijskom kanalu Si-En-En.
Prema njegovim rečima, pored finansijske pomoći terorističkim organizacijama, još jedan od uzroka stvaranja DAEŠ-a jeste to što su inostrani vojni kontingenti okupirali teritorije arapskih zemalja suprotno volji vlada tih zemalja.
„Smatram da prisustvo stranih armija na teritoriji arapskih zemalja suprotno volji njihovih vlada pobuđuje ove ekstremiste da se ujedine i da vrbuju nove borce iz redova omladine“, izjavio je Zarif.
Iranski nuklearni sporazum nije podložan preispitivanju
Ministar inostranih poslova Irana je, takođe, izjavio da je sporazum o iranskom nuklearnom programu „najbolje što je moglo biti učinjeno“ i naglasio da će on ostati na snazi bez obzira na sve glasine.
„Uveren sam da je ovaj sporazum najbolji mogući. Ne samo za Iran nego i za SAD. Uveren sam da bi SAD želele i da bi pokušale da zaključe drugi sporazum. On je, međutim, ono što smo mi mogli da učinimo, mi takođe imamo svoje interese“, izjavio je Zarif u intervjuu televizijskom kanalu Si-En-En i dodao da je to „dobar sporazum, ali da niko nije u potpunosti zadovoljan“.
Šef iranske diplomatije je takođe naveo da su ga partneri u međunarodnoj pregovaračkoj „šestorki“ uverili da ne postoji mogućnost preispitivanja sporazuma.
„Verujem svima, uključujući i ekspertima iz SAD. Evropa je odigrala važnu ulogu u postizanju sporazuma. Čuli smo da predstavnici evropskih zemalja – Velike Britanije, Francuske, Nemačke, Evropske unije i drugih – takođe izjavljuju da je sporazum zatvoren za novo razmatranje. Čuli smo da i Rusija i Kina daju ovakva saopštenja“, naglasio je Zarif.
Šef iranske diplomatije je danas, na marginama Minhenske konferencije o bezbednosti, razgovarao sa šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom. Tema razgovora, kako je saopštilo Ministarstvo inostranih poslova Rusije, bili su situacija u Siriji u svetlu sastanka u Astani i bilateralna saradnja.
Ministri su, kako je navedeno, razgovarali i o planu predstojećih bilateralnih kontakata na raznim nivoima.
Druga runda pregovora o rešavanju sirijske krize u Astani održana je 15. i 16. februara. Rezultat pregovora je konačni dogovor o stvaranju grupe za nadgledanje primirja u Siriji, uz učešće Irana, Rusije i Turske.
Prva runda pregovora o Siriji održana je u Astani 23. i 24. januara.