„Nadamo se daljem konstruktivnom dijalogu sa opozicijom. Na kraju krajeva, ono što je postignuto nakon 29. decembra (objavljivanja primirja u Siriji), ono što vidimo danas, ta slika je mnogo bolja nego što je bila. Smanjio se broj napada, potpuno su prekinute direktne borbe“, rekao je on.
Sporazum o primirju u Siriji sukobljene strane potpisale su krajem decembra 2016. uz učešće Rusije, Turske i Irana, kao zemalja-garanata.
O nacrtu sirijskog ustava
O nacrtu sirijskog ustava moraju široko da raspravljaju svi sektori društva, izjavio je Šojgu na sastanku sa specijalnim predstavnikom generalnog sekretara UN za Siriju Stafanom de Misturom.
„Mi smo svesni da od nečega treba početi. Prema našem mišljenju, bilo bi dobro da se počne sa diskusijom o nacrtu ustava. Nacrt ustava kao takav nema neke jasne okvire, to je pitanje za dijalog i razgovor. Nacrt ustava je ono o čemu treba da se raspravlja sa svim slojevima društva“, istakao je ruski ministar.
On smatra da o nacrtu treba da se razgovara sa opozicijom, sa vlastima, sa onima koji se nalaze i na teritoriji Sirije i u inostranstvu.
On je naglasio da „danas postoje svi uslovi za početak razgovora, za početak razmatranja načina za izlazak iz krize“.
„Polažemo velike nade u Ženevu (gde će se održati međusirijski pregovori) i sigurni smo da će tamo uspeti da se učine naredni koraci napred u političkom procesu“, zaključio je ministar.
Delegacije za razgovore o Siriji u Ženevi neophodno je formirati što pažljivije, rekao je ruski ministar.
Da bi se taj posao započeo neophodno je da se „što pažljivije i što opreznije pristupi formiranju delegacija. Ne smeju da postoje prioriteti jedne ili druge strane“, naglasio je Šojgu.
On je dodao da delegacija mora biti formirana tako da pitanja razmatraju sve zainteresovane strane.
Rusija obučila prvu grupu sirijskih deminera
Ruski Centar za razminiranje pripremio je prvu grupu sirijskih deminera za čišćenje teritorije zemlje i dao im odgovarajuću opremu, izjavio je Šojgu.
On je rekao da Centar obavlja veliki posao u deminiranju civilnih objekata i infrastrukture, i da zajedno sa sirijskim vlastima obnavlja vodovod u Damasku za stabilno snabdevanje vodom.
Ministarstvo odbrane računa na UN u pružanju humanitarne pomoći Siriji
Ministarstvo odbrane Rusije računa na Ujedinjene nacije u pogledu pružanja humanitarne pomoći Siriji, uključujući i otklanjanje prepreka za isporuku lekova i medicinske opreme, izjavio je ruski ministar odbrane.
On je rekao da se radi o Istočnoj Guti, Dejr el Zoru i drugim blokiranim područjima.
„Naravno, ne možemo da ne govorimo o teškoćama svuda u Siriji, i ovde ne delim na opoziciju i vlast, ono što danas doživljava narod Sirije u pogledu lekova i medicinske opreme. I veoma se nadamo da ćemo uz vašu pomoć, uz vašu podršku eliminisati i ukloniti prepreke koje danas postoje u isporuci lekova i medicinske opreme“, rekao je ministar.
De Mistura predao „mapu puta“ za humanitarnu pomoć stanovništvu Sirije
Specijalni predstavnik generalnog sekretara UN o Siriji Stafan de Mistura predstavio je „mapu puta“ ministru odbrane Rusije Sergeju Šojguu o pružanju humanitarne pomoći za stanovništvo Sirije.
„Što se tiče humanitarne operacije. To je apsolutno tačno. Pogledajte ’mapu puta‘ koju sam želeo da vam pokažem: gde nameravamo da isporučimo humanitarnu pomoć sirijskom narodu“, rekao je De Mistura na sastanku sa Šojguom.
Primirje treba da obezbedi povećanje humanitarne pomoći u Siriji
Mistura je rekao da režim prekida vatre treba da obezbedi povećanje isporuke humanitarne pomoći sirijskom stanovništvu, „bez obzira na vremenske prilike“.
„Sada je na snazi režim prekida vatre, tako da ne vidimo nikakav razlog zašto ni mi ni vi ne bismo mogli da isporučujemo humanitarnu pomoć. O tome ćemo raspraviti detaljno“, dodao je De Mistura.
On je naglasio značaj pregovora u Astani u kontekstu predstojećeg rada o Siriji u Ženevi.
„U Ženevi ćemo raditi naporno. Čak i u Astani imamo priliku da predstavimo opoziciji i vladi mogućnost da razgovaraju o pitanjima budućnosti. Još više možemo da uradimo u Ženevi. I to je razlog zašto je Astana za nas veoma važna“, istakao je De Mistura.
De Mistura je dodao da ukoliko Rusija zajedno sa Turskom, Iranom i Sirijom uspe da stabilizuje režim prekida vatre u Siriji, to će biti početak velikih promena u sukobu.
On je zahvalio Rusiji za napore u Astani za rešavanje situacije u Siriji i konstatovao smanjenje nivoa nasilja u zemlji.
„Mnogo pitanja razmatrano je u Astani, imali smo mnogo veoma važnih sastanaka koji bi danas mogli da budu izuzetno korisni. Zašto? Zato što je prva stvar koja treba da bude urađena obezbeđivanje prekida vatre. I od potpisivanja sporazuma sa Turskom o prekidu vatre potvrđujem da smo videli smanjenje nasilja u Siriji. To je veoma dobra vest“, istakao je De Mistura.
Imajući u vidu značajan napredak u sirijskom rešenju, on je naglasio da je neophodno da se poveća proces prekida vatre i da je u tom kontekstu sastanak sa Šojguom veoma važan.
On je dodao da sada mora da se pronađe pouzdan mehanizam prekida vatre, o čemu se, konkretno, govori na razgovorima u Astani.