Sudsko veće koje postupa u slučaju radikala smatra da bi asistencija Interpola mogla da doprinese „da u ovom slučaju pravda više ne bude opstruirana“, podsećajući da Srbija nije postupila prema njegovom nalogu za hapšenje i izručenje optuženih, saopšteno je iz Haga.
Naloge za hapšenje, odnosno poternice protiv Jojića, Radete i Ostojića, koji se terete za uticanje na svedoke u postupku protiv lidera SRS-a Vojislava Šešelja, donelo je sudsko veće Haškog tribunala 5. oktobra prošle godine, a sredinom novembra je skinuta oznaka tajnosti sa njih.
Sudsko veće je danas naložilo sekretarijatu Tribunala da od Interpola zatraži distribuiranje crvenih poternica povodom naloga za hapšenje.
Sudija Višeg suda u Beogradu u prethodnom postupku zaključio je 18. maja da prema srpskom Zakonu o saradnji sa Haškim tribunalom nisu ispunjeni uslovi za predaju i hapšenje radikala.
Viši sud je naime zaključio da postoji pravna obaveza Srbije da isporučuje samo okrivljene za najteže ratne zločine, genocid i zločine protiv čovečnosti, što kod radikala nije slučaj, jer se terete za nepoštovanje suda, odnosno uticanje na svedoke u postupku protiv lidera SRS-a Vojislava Šešelja.
Haško tužilaštvo je optužilo Radetu, Jojića i Ostojića za nepoštovanje suda, odnosno da su vršili pritisak na dvojicu svedoka tužilaštva da svedoče u korist Šešelja, nudeći im protivusluge.
Tribunal je letos od Srbije tražio da pod hitno da promeni svoje zakonodavstvo kako bi bilo u skladu sa međunarodnim obavezama, među kojima je i ispunjenje naloga za hapšenje i izručenje pomenutih radikala.
Šešelj je u martu 2016. prvostepenom presudom Tribunala u Hagu oslobođen svih optužbi za ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini tokom ratnih sukoba i za proterivanje Hrvata iz Vojvodine, a u toku je žalbeni postupak.
Izvor: Tanjug