U saopštenju Sudskog veća ukazano je da iako je Srbija više puta upozoravana da mora da uhapsi troje optuženih radikala i izruči ih Tribunalu, po toj odluci nije postupljeno.
Komentarišući odluku Haškog tribunala, lider SRS-a Vojislav Šešelj u izjavi za Sputnjik ističe da taj potez pokazuje svu besmislenost postojanja Haškog tribunala kao nelegalnog međunarodnog krivičnog suda.
„U statutu Haškog tribunala ne postoji krivično delo za koje gone trojicu mojih saradnika. Takođe, pred Sudskim većem je u potpunosti sproveden postupak po zahtevu za njihovo izručenje i Sud je pravosnažno presudio da ne postoje uslovi za izručenje. Ta presuda je konačna. Na nju se ne mogu ulagati nikakvi pravni lekovi, jer je to presuđena stvar. I mogu da rade šta god hoće, da dube na glavi, ali naš pravosudni sistem ne sme da opovrgava sopstvenu pravosnažnu odluku“, kaže Šešelj.
On smatra da Haški tribunal zapravo „podgreva javnost“ pred predstojeću sednicu Saveta bezbednosti i podnošenja izveštaja predstavnika Haškog tribunala i glavnog tužioca.
„Ta galama traje već godinama i ona nas uopšte ne zabrinjava. Jedina konkretna posledica je ta što moji saradnici ne mogu da putuju u inostranstvo. Ali što bi putovali u inostranstvo kada imaju male poslaničke plate, a tamo bi trošili mnogo novca. Ja sam proveo 12 godina u inostranstvu i znam kakva je tamo skupoća“, ističe Šešelj.
On pojašnjava da skidanje oznake tajnosti omogućava svakoj državi na čijoj teritoriji se nađu da uhapsi optužene radikale, ali da ih to ne zabrinjava, jer nemaju nameru da bilo gde putuju.
„Moji saradnici ništa neće preduzimati. Oni će mirno nastaviti da obavljaju svoje poslove. Sve troje su narodni poslanici, pa je i to dodatna mera njihove zaštite“, kaže Šešelj.
Tribunal je letos od Srbije tražio da pod hitno da promeni svoje zakonodavstvo kako bi bilo u skladu sa međunarodnim obavezama, među kojima je i ispunjenje naloga za hapšenje i izručenje pomenutih radikala.
Sudija za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu zaključio je 18. maja da prema srpskom Zakonu o saradnji sa Haškim tribunalom nisu ispunjeni uslovi za predaju i hapšenje radikala.
Viši sud je naime zaključio da postoji pravna obaveza Republike Srbije da isporučuje samo okrivljene za najteže ratne zločine, genocid i zločine protiv čovečnosti, što kod radikala nije slučaj, jer se terete za nepoštovanje suda, odnosno uticanje na svedoke u postupku protiv lidera SRS-a Vojislava Šešelja.
Haško tužilaštvo je optužilo Radetu, Jojića i Ostojića da su vršili pritisak na dvojicu svedoka Tužilaštva da svedoče u korist Šešelja, nudeći im protivusluge.