„Oni se ne brinu o žrtvama ili zakonu jer ih krše na svakom koraku, oni samo žele da iskoriste činjenicu da su članovi Interpola, da ometaju Kosovo, a odgovor su jednom dobili 1998-1999. i dobiće ga uvek“, podvukao je on u izjavi novinarima na albanskom.
Francuskim novinarima je kazao da nije kriv za ono što ga terete srpske vlasti i da se radi o politički motivisanom zahtevu.
Haradinaj je optužio premijera Srbije Aleksandra Vučića, Vojislava Šešelja i predsednika Srbije Tomislava Nikolića da su predvodili paravojne formacije, a za Ivicu Dačića je rekao da je bio „asistent Slobodana Miloševića“.
„Sud nije doneo nikakvu odluku danas. Odluka suda se očekuje 2. marta“, rekao je Haradinaj i dodao da se nada da će odluka biti doneta ranije, jer je, kako je rekao, previše vremena prošlo.
On smatra da je zahtev za ekstradiciju neosnovan, kao i da u njemu nema ništa novo.
Apelacioni sud u francuskom gradu Kolmaru saopštiće 2. marta odluku o zahtevu Srbije za izručenje predsednika Alijanse za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja, koji se danas usprotivio izručenju, tvrdeći da je zahtev Srbije političke prirode.
Haradinaj je pred sudom rekao da nije počinio zločine već da je samo branio albanske civile, preneo je portal „Indeks onlajn“.
Bivši kosovski premijer je rekao sudijama na ročištu da nije kriv i da je tokom rata branio civile.
Uz Haradinaja raspravi je prisustvovao i njegov advokat Arijan Koci, koji očekuje da će zahtev Srbije biti odbačen i da će Haradinaj uskoro moći da se vrati na Kosovo.
U sudnici u kojoj je održana rasprava prisustvovao je veliki broj pristalica Haradinaja među kojima je bilo onih koji nose majicu sa simbolima „Velike Albanije“.
Odluka francuskog istražnog odeljenja koje postupa u ovom slučaju može da bude saopštena i naknadno, potvrdila je danas Tanjugu portparolka suda Sandra di Rosa.
Ona je precizirala da istražno odeljenje suda može da iznese svoje mišljenje, ali da će odluka o zahtevu za izručenje najverovatnije biti doneta „sa odlaganjem od nekoliko sedmica“.
Naime, Apelacioni sud u Kolmaru odlučuje o ispunjenosti uslova za izručenje koje predviđa Evropska konvencija o ekstradiciji, koja ne oročava donošenje odluke, dok se postupak odlučivanja tog suda se vodi u skladu sa procesnim zakonima Francuske.
Ukoliko Apelacioni sud u Kolmaru da negativno mišljenje o zahtevu Srbije, izručenje Haradinaja neće biti moguće, napomenula je Di Rosa.
Posle toga, Haradinaj će biti slobodan da napusti Francusku, a Srbija ne bi imala pravo da se žali na odluku.
Ukoliko pak Apelacioni sud utvrdi da su ispunjeni uslovi za izručenje Haradinaja, konačnu odluku o izručenju doneće francuska Vlada, navela je portparolka suda u Kolmaru.
Haradinaj, koji je lider opozicione Alijanse za budućnost Kosova, uhapšen je 4. januara na granici Švajcarske i Francuske po srpskoj poternici, a Srbija je potom uputila Francuskoj zahtev za njegovo izručenje.
On je nedelju dana kasnije pušten da odluku suda o zahtevu Srbije za ekstradiciju čeka na slobodi, ali mu je oduzet pasoš i zabranjeno mu je da napušta teritoriju Francuske.
Istraga protiv Haradinaja u Srbiji je pokrenuta 2004. godine, a nedavno je proširena novim optužbama i novim dokazima koji su prosleđeni sudu u Kolmaru.
Haradinaju je suđeno u Haškom tribunalu za ratne zločine na KIM, ali je 2012. pravosnažno oslobođen svih optužbi.
Srbija traži Haradinaja zbog sumnje da je izvršio krivična dela ratnih zločina protiv civilnog stanovništva na KiM u toku 1998. i 1999. godine, a reč je, kako je Beograd saopštio, o delima koja nisu bila predmet suđenja pred Haškim tribunalom.