Međutim, kosovska ministarka za dijalog Edita Tahiri izjavila je pred skupštinskom komisijom za spoljne poslove da do formiranja ZSO neće doći dok ne budu rasformirane paralelne strukture Srbije na Kosovu. Zamenik kosovskog ministra za lokalnu samoupravu Bajram Gecaj ocenjuje da će dogovor o rušenju zida postignut sa srpskim lokalnim vlastima u Severnoj Mitrovici doprineti poboljšanju odnosa, povratku srpskih predstavnika u kosovske institucije, kao i da bi to omogućilo početak rada na statutu Zajednice srpskih opština.
S druge strane, šef kancelarije za KiM Marko Đurić, reagujući na vest iz Prištine, kaže da Srbi na Kosmetu željno iščekuju formiranje ZSO, ali ne ovakve, a njegovo mišljenje deli i pisac i novinar sa Kosova i Metohije Živorad Rakočević.
„Priština nije bila u stanju da vrati hiljadu Srba u Prizren. Priština na prvom mestu nije spremna da spremi bilo kakvu Zajednicu srpskih opština, jer se pokazalo da nema demokratskog kapaciteta da napravi institucije za Albance, a kamoli za Srbe“, rekao je Rakočević.
Na pitanje da li albansko formiranje ZSO predstavlja možda nameru Prištine da eskivira briselski dijalog, Rakočević kaže da su osnovna strategija i njeni uspesi zasnovani na potiskivanju bilo kakvog uticaja države Srbije na Kosovo i Metohiju, što sada radi.
„U pokušaju da se spreči bilo kakav uticaj Srbije na život Srba, na nas pojedinačno na Kosovu i Metohiji, Priština će uraditi sve — od nekog novog ideološkog koncepta do lažnih integracija ali i do pokušaja da se uključimo u kosovsku etnokratiju kako bi nas idejno, ideološki i kulturološki odvojila od Beograda. Veza sa Beogradom, prema albanskom mišljenju, predstavlja tempiranu bombu u temeljima etnokratske građevine koja se zove Kosovo“, kaže Rakočević.
Vest o želji Prištine da formira ZSO plasirana je dan uoči rasprave kosovske skupštine o formiranju Oružanih snaga Kosova, pe se postavlja pitanje — da li je ZSO zapravo politička igra Prištine kako bi Srbi u parlamentu pristali da glasaju za OSK?
Živojin Rakočević kaže da nije novo da se Srbima nudi sve na terenu da bi pristali da glasaju za Oružane snage Kosova i niko ne spori da je to usko povezano. Njemu, kako kaže, nije jasno odakle i iz čega Priština posle svih čudnih i strašnih događaja koji suštinski utiču na naše živote crpi kapacitet za ucene.
„Taj kapacitet je zasnovan na haosu i može da se dogodi da Priština kaže: ’Ili ćete prihvatiti OSK ili ćete zbog toga trpeti sankcije‘. To ne kaže Beogradu, jer njemu ne može da kaže, već kaže kosovskim Srbima. Time, naravno, šalje poruku Beogradu da su Srbi na KiM taoci Prištine i njene etnokratske vlasti i ucena, čak i za mnogo manje stvari nego što su Oružane snage Kosova“, zaključuje Rakočević za Sputnjik.