Mišljenja vojnih eksperata su o ovoj temi podeljena. Jedni smatraju da u iznenadnim proverama ne bi trebalo tražiti nikakve skrivene motive. Svaki takav događaj je, ističu, uobičajena praksa i praktično vežba vojske, radi ocene spremnosti pilota, vojne tehnike, organa vojne uprave itd.
Drugi iznenadnu proveru povezuju sa situacijom u Ukrajini, ali ne i sa vojnim vežbama NATO-a na ruskim granicama.
Međutim, eksperti se jednoglasno slažu u tome da se time, ipak, šalje i poruka Alijansi da je ruska vojska spremna da odgovori na svaku pretnju i agresiju, koja bi mogla da ugrozi bezbednost Rusije.
„Visoki stepen borbene gotovosti je onaj koji podrazumeva brzu reakciju oružanih snaga u skladu sa postavljenim zadacima. Važno je istaći da se Vazdušno-kosmičke snage uvek nalaze u stanju borbene gotovosti, a u povišen stepen borbene gotovosti prelaze u vanrednim situacijama. Takve provere se održavaju nekoliko puta godišnje i obično nakon toga počinje cela serija vojnih vežbi, ponekad masovnih, strateških. Ovo sada liči na pripremu za održavanje strateških vežbi. Ne mislim da je ta provera povezana sa natovskim vežbama ’Morski štit‘, koje se održavaju u Crnom moru, uz učešće Ukrajine i sedam zemalja-članica NATO-a, jer je to rutinska vežba Alijanse. Ja bih ove iznenadne provere pre povezao sa pogoršanjem situacije na jugoistoku Ukrajine. Recimo, prošle godine kada je došlo do napetosti na granici Ukrajine i Krima, Rusija je odgovorila velikim vojnim vežbama ’Kavkaz 2016‘. Na taj način Rusija je stavila do znanja da je spremna da odgovori na sva neprijateljska i neadekvatna dejstva prema našoj zemlji“, kaže za Sputnjik Oleg Vadikin, pukovnik u penziji i odgovorni urednik ruskog nedeljnika „Nezavisni vojni pregled“.
Osim toga, ruski vojni eksperti ocenjuju da je intervencija u Siriji pokazala visoku efikasnost ruskih Vazdušno-kosmičkih snaga, a ove iznenadne vežbe povezuju sa proverom gotovosti onih pilota koji nisu otišli u tu zemlju da se bore protiv terorizma.
Takođe, neki analitičari objašnjavaju da se iznenadne provere često sprovode i posle vanrednih situacija, kako bi se izbegla i najmanja mogućnost da se takvi incidenti ponove, pa ovu proveru konkretno povezuju sa padom vojnog aviona Tu-154B u Sočiju, krajem prošle godine, kada je poginulo 92 ljudi, među kojima su bili i članovi vojnog hora „Aleksandrov“.
Podsećanja radi, po naređenju ruskog predsednika i vrhovnog komandanta Vladimira Putina jutros u 9 sati organi vojne uprave i jedinice počeli su da podižu borbenu gotovost na visoki stepen.
Ministar odbrane Rusije general Sergej Šojgu je rekao da se iznenadna provera vrši radi „ocene spremnosti organa vojne uprave i snaga za izvršavanje borbenih zadataka“, a da će posebna pažnja biti posvećena stanju vojske, raspoređivanju sistema PVO u ratno vreme i spremnosti avijacije da pruži otpor agresiji.
Iz Kremlja su poručili da je iznenadna provera Vazdušno-kosmičkih snaga redovna praksa koja će se nastaviti.
Podsećanja radi, Rusija je još 2013. godine obnovila praksu iznenadnih provera borbene gotovosti Oružanih snaga. U nekim slučajevima su se čak sprovodile i masovne vežbe, u kojima je učestvovalo desetine hiljada vojnika, ogroman broj vojne tehnike, uključujući i flotu i Vazdušno-kosmičke snage.
U ruskom Ministarstvu odbrane su više puta govorili o pozitivnom uticaju takvih vežbi na vojsku, kao i o tome da nameravaju da i dalje primenjuje tu praksu zajedno sa ostalim, ranije planiranim vežbama.