Uprkos tome što javno govore o ujedinjenosti, države EU podeljene su u vezi sa tim kako odgovoriti na izvršne mere čoveka koji povlači američku posleratnu podršku evropskoj integraciji i savetuje drugim državama da poput Velike Britanije izađu iz te organizacije za koju tvrdi da služi nemačkom interesu.
Bivši poljski premijer i sadašnji predsednik Evropskog saveta Donald Tusk otkrio je da su mu evropski čelnici na Malti dali nadimak „naš Donald“.
To je shvatio kao znak njihove podrške izjavi koju je dao pre samita, u kojoj je upozorio da Tramp, uz Rusiju, Kinu i nasilni islam, predstavlja „pretnju“ za EU.
„Priča u prostoriji bila je oko ’našeg Donalda‘ i ’drugog Donalda‘“, rekao je jedan zvaničnik koji je bio prisutan na razgovorima na kojima se Tusk osećao dovoljno samouverenim da potvrdi kandidaturu za drugi mandat na čelu Evropskog saveta.
Francuski predsednik Fransoa Oland je na tom sastanku kritikovao Trampa i istočnoevropske članice, optužujući ih da primaju evropske subvencije, ali da onda potkopavaju zajedništvo bloka tražeći usluge od Vašingtona.
Nemačka kancelarka Angela Merkel zauzela je diplomatskiji ton, ali je istakla potrebu za „multilateralizmom“, odnosno da države treba da imaju zajednički stav u zastupanju evropskih interesa.
Mnogi u istočnoj Evropi su zabrinuti zbog Trampovog toplijeg tona prema Rusiji, a neki podržavaju i njegovu zabranu ulaska u SAD državljana većinski muslimanskih država.
Izvor: Tanjug