Ismail Haki Pekin smatra da će SAD i Evropa naterati Tursku da učini čitav niz ustupaka, konkretno da dozvoli stvaranje kurdske autonomije na severu Sirije, kao i da ostvari dijalog sa Radničkom partijom Kurdistana unutar same Turske.
„U slučaju da na severu zemlje dođe do formiranja te autonomne strukture, Turska će biti opkoljena sa juga. U takvoj situaciji, Ankara bi bila prinuđena da vodi rat na dva fronta — sa Radničkom partijom Kurdistana unutar države i sa DAEŠ-om van granica“, kaže Pekin.
Turski general-potpukovnik u penziji naglašava da SAD, kako bi sprovele svoje zamisli, odnosno formirale autonomni kurdski region, pružaju vojnu i logističku pomoć Partiji demokratskog saveza. Imajući u vidu da im Amerika dostavlja i protivtenkovske rakete i oklopna vozila, Pekin smatra da „jedina šansa Ankare da osujeti te planove leži u tome da, ne gubeći vreme, uspostavi dijalog sa Damaskom i ostvari punu saradnju sa Rusijom, Iranom i Irakom“.
Prema njegovim rečima, Turska bi trebalo brže da prihvati niz unutrašnjih mera kako bi odagnala ratnu opasnost koja preti zemlji. Pekin ističe da je „neophodno realizovati projekat formiranja Nacionalne uprave za kontrolu procesa mobilizacije stanovništva, koja bi trebalo da bude srž sistema, usmeren na organizaciju društva u slučaju početka vojnih dejstava“.
Bivši šef odeljenja obaveštajne službe turskog Generalštaba prokomentarisao je predstojeći referendum, koji bi trebalo da se održi u Turskoj ovog proleća. Prema rečima Pekina, referendum će povećati rizik potencijalnih sukoba u Turskoj, jer pojačava polarizaciju društva.
„Smatram da bi Turska trebalo da se drži parlamentarnog kursa, a održavanje referenduma nosi ozbiljan rizik od raskola u turskom društvu. U sadašnjim uslovima, bilo koji rezultat referenduma mogao bi da dovede do eksplozije u društvu“, zaključio je Pekin.