Susret u Budimpešti organizovan je u nekoliko formata. Na početku će biti održan sastanak u uskom krugu, a potom neposredno rusko-mađarski pregovori uz učešće ključnih ministara. Nakon toga će biti organizovana konferencija za novinare i radni ručak.
U okviru posete planirano je potpisivanje dva dokumenta: plan konsultacija između Ministarstva spoljnih poslova Rusije i Mađarske za 2017. godinu i kompleksni program međuregionalne saradnje u periodu od 2017. do 2022. godine.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov sreo se sa svojim mađarskim kolegom čak četiri puta tokom prošle godine. Ove godine su se takođe videli 23. januara. Razvijaju se i međuparlamentarni kontakti. Indikativno je i to što međuvladina komisija za ekonomsku saradnju dveju država nije prestajala sa radom, bez obzira na sankcije koje je inicijalno uvela Evropska unija.
Pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov je pred sastanak Putina i Orbana izjavio da je saradnja između Rusije i Mađarske u sferi energetike veoma aktivna, kao i da Budimpešta nastoji da zadrži povoljne političke odnose sa Rusijom.
Ušakov je izjavio da će predsednik Putin sutra tokom svoje posete Mađarskoj razgovarati o saradnji dveju država u okviru projekata „Severni tok“ i „Turski tok“.
Rusija je zainteresovana da izvozi gas u Evropu i da bez problema ostvari tranzit energenata. „Severni tok“ je bio na neki način alternativa tranzitnim isporukama gasa preko Ukrajine, kaže za Sputnjik Oleg Lušnikov, ekspert ruskog instituta strateških istraživanja.
„Znate već kakve je probleme imala Rusija i naš ’Gasprom‘ sa ukrajinskim tranzitnim isporukama. Kijevski rukovodioci ometaju isporuke ruskog gasa i time ne kažnjavaju Rusiju već sebe i tranzitne države istočne Evrope, a to su na prvom mestu Mađarska, Slovačka, Češka i u određenoj meri Poljska. Zato ono što radi aktuelna kijevska vlada ljuti lidere istočnoevropskih zemalja i navodi ih na mere protiv Ukrajine“, rekao je Lušnikov.
Neće samo energetska pitanja biti na dnevnom redu u Budimpešti, već i dešavanja u Ukrajini, odnosno problem koji je nastao nakon obnavljanja oružanih sukoba u Donbasu, izjavio je Jurij Ušakov. Bivši ambasador Ruske Federacije u Mađarskoj Valerij Musatov za Sputnjik kaže da je sasvim prirodno to što će predsednik Putin i premijer Mađarske Viktor Orban razgovarati o dešavanjima u Ukrajini, jer je upravo Budimpešta uvek pažljivo pratila šta se dešava u Zakarpatju, s obzirom na mađarsku nacionalnu manjinu koja naseljava ove krajeve:
„Mislim da je dobro što će doći do ovog susreta, jer će to biti pokazatelj da jača bilateralna saradnja. Verujem da u ovom trenutku, kada ima mnogo problema u Evropi, dobri odnosi Moskve i Budimpešte mogu pružiti pozitivan primer. Mnogi dosadašnje osnove Evropske unije se klimaju. Trebalo bi raditi na jačanju saradnje i uspostavljanju dijaloga. Rusko-mađarski primer to potvrđuje“, smatra Musatov.
Tokom susreta rusko-mađarske delegacije biće razmotrene konkretne mere za realizaciju trgovačko-ekonomske saradnje i investicija. Moskva će poseban akcenat staviti na izgradnju dva nova bloka atomske elektrane „Pakš“. Procenjuje se da je vrednost ovog projekta do 13 milijardi evra. Dodatni radovi na elektrani koja je izgrađena krajem ’80-tih godina i koja proizvodi 40 procenata elektične energije u Mađarskoj trebalo bi da udvostruče njene kapacitete.
Pomoćnik ruskog predsednika je najavio da će se na dnevnom redu naći i bliskoistočna pitanja, konflikt u Siriji, kao i jačanje kulturnih veza dveju država. Na pregovorima će biti razmatrana i ekonomska pitanja, konkretno zajednička proizvodnja putničkih autobusa i železničkih vagona namenjenih izvozu u Egipat.