„Stampa“ smatra da na taj način bivši američki državni sekretar želi da uđe u istoriju kao čovek koji je sprečio novi hladni rat.
„Sada Henri Kisindžer pomaže Donaldu Trampu da izgradi odnose sa Vladimirom Putinom i ponovo započne dijalog sa Kremljom“, piše „Stampa“. Međutim, zvaničnici Bele kuće još uvek su skeptični i žele da saznaju prave namere Moskve.
List podseća da je tokom predizborne kampanje predsednik SAD Donald Tramp više puta ponovio da namerava da se približi Rusiji, jer novi hladni rat nikome nije potreban. Međutim, posle pobede na izborima i zaključka američkih obaveštajaca da je Rusija pokušala da utiče na izborne rezultate, Tramp je postao malo uzdržaniji. On nije odustao od želje za poboljšanjem odnosa sa Moskvom, međutim sada ne garantuje uspeh.
Da bi došao do dogovora sa Rusijom i Vladimirom Putinom, Trampu pomaže bivši američki državni sekretar Henri Kisindžer. „Nakon što je organizovao približavanje sa Kinom tokom mandata predsednika Niksona, Kisindžer bi rado želeo da uđe u istoriju kao čovek koji je sprečio novi hladni rat“, navodi „Stampa“.
Autor napominje da Kisindžera i Trampa vezuju, između ostalog, i lični odnosi. Oni su se često sastajali u slobodno vreme. Bivši državni sekretar smatra da Vašington treba da prizna suverenitet Rusije na Krimu u zamenu za sveobuhvatni sporazum čiji je cilj jačanje stabilnosti u svetu.
Osim toga, Rusija i SAD bi mogle da sarađuju u Siriji tako što bi postigle kompromis podelom zemlje na sfere uticaja. Moskva želi da zadrži svoju pomorsku bazu u toj zemlji, kao i da još neko vreme ostavi na vlasti Bašara el Asada. Međutim, Rusija je, najverovatnije, spremna da žrtvuje sirijskog predsednika.
Takođe, Rusija i SAD mogu da sarađuju u rešavanju libijskog problema, smatra „Stampa“. Zapad bi mogao da garantuje učešće Halifa Haftara, ratnog komandanta koji kontroliše deo zemlje i uživa podršku Rusije, u upravljanju Libije. U zamenu za to, on i Rusija bi mogli da pomognu u borbi protiv terorizma na jugu države.
Autor članka navodi da se čini da je američki državni sekretar Reks Tilerson blizak sa Kisindžerom i da bi zbog toga mogao da pomogne u sprovođenju njegovih planova. Međutim, istovremeno savetnik američkog predsednika za nacionalnu bezbednost Majkl Flin nije siguran da je moguće obnavljanje odnosa sa Moskvom.
„Uostalom, Tramp i Kisindžer i dalje žele da bar vide koje karte u rukama ima Putin“, zaključuje list.