Evo kako deluje novi lek: nakon što se ubrizga u krv, on stimuliše imuni sistem da proizvodi antitela koja sprečavaju prodiranje droge u mozak. Pacijent ne doživljava zadovoljstvo uzimanjem narkotika i tako gubi motivaciju da ih koristi, navode istraživači.
„Tretman antirecidivom dokazuje svoju efikasnost nakon samo tri meseca korišćenja“, izjavila je za Sputnjik dr Marina Mjahkova, šef laboratorije u Institutu za fiziološki aktivna jedinjenja Ruske akademije nauka.
Novi lek uspešno se bori protiv opijatske zavisnosti od heroina, morfijuma i dezomorfin. Ukupna će oporavak trajati godinu do dve.
„Da bi se postigao maksimalni efekat, potrebno je da se uradi od tri do pet vakcinacija prve godine, a zatim još oko dve vakcinacije druge godine“, objasnila je dr Mjahkova.
Pretklinička testiranja ovog obećavajućeg jedinjenja počeće 2017. godine. „Još uvek ne postoje pandani na farmaceutskom tržištu, ali slične vakcine razvijaju se u više naučnih organizacija u SAD i Meksiku“, dodala je ona.
Popularan postojeći lek, naltrekson, leči samo 10-30 odsto narkomana i ima mnogo neželjenih efekata.
„Naš preparat biće prvi domaći lek nove klase — vakcina protiv zavisnosti“, rekla je Mjahkova.
Dr Mjahkova smatra da ovaj preparat ima mnoge prednosti u odnosu na različite oblike naltreksona. Novi lek ima značajno manje neželjenih efekata i značajno duže trajanje efekta — godinu dana nakon završetka vakcinacije, dok čak i produženi oblici naltreksona imaju najviše dva meseca.
Za razliku od postojećih tretmana, ovaj deluje na perifernom nivou, u krvi, a ne u mozgu i sprečava teške posledice predoziranja. Pacijenti takođe pokazuju veću posvećenost ovom leku, jer su spremniji da pristanu na lečenje pošto nema ozbiljnijih neželjenih efekata i retke potrebe za injekcijama.