Predstavnici specijalnih službi smatraju da je operacija počela objavljivanjem navodnog pisma tadašnjeg predsednika Vrhovne rade Ukrajine Vladimira Grojsmana o američkoj kandidaturi Petra Porošenka. To pismo je objavilo nekoliko medija i „proruskih sajt
Zatim su kod sekretara Norveškog nobelovog komiteta Ulava Nolstadua došla dva čoveka koja su se predstavila kao saradnici ruske ambasade. Razgovor je trajao sat i po, kako je objasnila norveška policija, a jedan od njih je bio službenik spoljnoobaveštajne službe.
Pretpostavlja se da je objavljivanje ovog falsifikata organizovala Rusija kako bi diskreditovala Nobelov komitet, ako bi on zaista dodelio nagradu za mir Porošenku. Navodno, to je potvrdio Komitet američke specijalne službe.
U ambasadi Rusije u Oslu su naveli da je sastanak diplomata sa sekretarem Komiteta bila obična zvanična poseta radi podrške saradnji i boljeg upoznavanja života zemlje. Navodi o specijalnoj operaciji su nazvani paranojom i željom da se skrene pažnja sa sopstvenik neuspeha u mešanje spolja.
Nepoznato je da li je Petro Porošenko među kandidatima za dobijanje Nobelove nagrade za mir. Spisak kandidata se objavljuje 50 godina nakon uručivanja. U 2015. godini premiju je dobio Kvartet za nacionalni dijalog u Tunisu — grupe iz četiri organizacije koje pokušavaju da izgrade demokratsku državu.