U tom dugoročnijem scenariju pregovora bi, prema njegovim rečima, i Zajednica srpskih opština bila daleko ozbiljnija priča, nego kako je sada definisana, gde je vrlo diskutabilno koliko je ta zajednica funkcionalna i koliko ima bilo kakve veće ingerencije, nego da bude samo jedna asocijacija opština, koja neće imati ništa posebno što opštine već same po sebi nemaju.
Radonjić tvrdi i da je priča sa vozom dobro došla kako bi se razgolitilo sve licemerje kada je reč o lažnim dobrosusedskim odnosima i potrebom za normalizacijom.
„Stavovi Beograda i Prištine su nepomirljivi, a do sada se činilo da se u svemu tome mnogo više gledalo kroz prste Prištini, te da je njihova priča da je Kosovo nezavisna država i da ima svoj nekakav teritorijalni suverenitet i integritet prećutno prihvatana od strane EU, dok se na priču Beograda da je Kosovo i dalje po međunarodnom pravu deo Srbije gledalo kao na nekakvu vrstu ekstremizma“, ističe on.
Upitan da li su za Brisel pregovori srpskih i kosovskih zvaničnika puka formalnost ili nastojanje da se suštinski reši problem, Radonjić kaže da čelnici Evropske unije taj proces, uprkos svemu, vide kao put ka nekoj vrsti priznavanja nezavisnosti Kosova.
Radonjić ističe i da se u Briselu dan-danas po inerciji isključivo putem priznavanjem Kosova sagledava mogućnost regionalne stabilnosti i smirivanja situacije, te da je ta pozicija izuzetno loša po srpske interese.
„Čitava priča o podeli Kosova predstavlja zamku za Beograd i mislim da Srbija ne bi trebalo da odstupi od svog, ne bih rekao maksimalističkog, ali jedinog realnog cilja po međunarodnom pravu da ne pristaje na nezavisnost Kosova i da, na kraju krajeva, Kosovo u celosti, ne samo sever i te sredine sa srpskom većinom, smatra delom svoje teritorije i da to bude i početna i krajnja pregovaračka pozicija Beograda“, dodaje on.
Sinoćni briselski pregovori, prema rečima i srpskih i kosovskih zvaničnika, trajali su do kasno u noć, a prema njihovim ocenama bili su i izuzetno teški.
Predsednik Nikolić i premijer Vučić su do detalja izneli koji su to problemi koje Priština stvara neispunjavanjem dogovorenih obaveza i ponovili su da specijalne jedinice Prištine prilikom zaustavljanja voza koji je iz Beograda putovao za Kosovsku Mitrovicu nisu imale šta da traže na severu pokrajine, kao što ni Srbija ne insistira da na Kosovu ima svoju vojsku.
Sa svoje strane, prema rečima predsednika Nikolića, Priština nije iznosila zahteve za nezavisnost, budući da to pitanje, kako je rekao, tretira kao gotovu stvar.