Mediji navode da „SAD nisu pokazale dovoljno poštovanja prema vojnoj moći Kine“, a da komanda Azijsko-pacifičkih snaga SAD redovno pokazuje „mišiće i aroganciju“. U takvim uslovima „Kina je primorana da obezbedi takav nivo strateških vojnih snaga, koje će izazivati poštovanje“, piše „Global tajms“.
Raketa „dongfeng 41“ ili „istočni vetar“, kako je još zovu, ima domet od 14.000 kilometara, može da ponese 10 bojevih glava, a do SAD može da doleti za samo 30 minuta, što predstavlja stratešku pretnju za Ameriku.
Moskva je tu informaciju primila potpuno mirno, a ruski eksperti ističu da je to odgovor na razmeštanje američkih sistema PRO na teritoriji Japana i Južne Koreje. Iako SAD tvrde da je taj sistem usmeren isključivo protiv Severne Koreje, ruski analitičari kažu da je američki protivraketni sistem namenjen za neutralisanje raketno-nuklearnog potencijala Rusije i Kine. Oni čak ne isključuju mogućnost da bi Rusija i Kina mogle da stvore jedinstveni sistem za neutralisanje američkog PRO na Dalekom istoku.
Stručnjaci navode da je raketu, koju je Kina postavila na oko 800 kilometara od Vladivostoka, praktično nemoguće oboriti, ali ističu da Moskva ne bi trebalo da bude zabrinuta, jer te rakete nisu ni naciljane na Rusiju, već na SAD i Evropu.
SAD ne raspolažu sistemima PRO koji mogu da neutrališu svih deset bojevih glava rakete „dongfeng 41“, već samo nekoliko, a da bi DF 41 bio oboren potrebno je lansirati od 50 do 80 raketa.
Ruski general-potpukovnik u penziji i predsednik saveta „PIP Centra“ Jevgenij Bužinski za Sputnjik kaže da situaciju ne bi trebalo dramatizovati i da je potpuno svejedno odakle će raketa doleteti ako se neko odluči na raketno-nuklearni napad.
„Kada država, koja raspolaže raketno-nuklearnim potencijalnom, formira nove jedinice, ona mora negde da ih razmesti. Kina je razmestila jednu jedinicu u centru zemlje, drugu na severoistoku, treću na severozapadu. Neće ih valjda sve postaviti u Pekingu?! Ne vidim neku posebnu razliku da li su rakete razmeštene na granici Rusije ili nisu ako raketa ima domet do 14.000 kilometara. Nuklearne rakete su oružje odvraćanja i nisu namenjene za rešavanje taktičkih ili strateških pitanja“, kaže Bužinski.
Vojni ekspert navodi da je razmeštanje raketa zapravo odgovor Kine na agresivnu politiku SAD i dodaje da je Kina je prinuđena da povećava raketno-nuklearni potencijal.
„Amerikanci uporno stvaraju globalni sistem PRO. To izaziva ozbiljnu zabrinutost u Moskvi i Pekingu, jer se na taj način narušavaju strateški paritet i strateška stabilnost. Dokle god Amerikanci budu išli putem urušavanja strateške stabilnosti i dok Amerikanci grade protivraketne štitove, dotle ćemo mi i Kinezi morati da jačamo svoje kapacitete i da razvijamo sisteme odbrane od tih pretnji“, kaže ruski stručnjak.
Vest o kineskim raketama na ruskoj granici nije zabrinula ni ruske zvaničnike. Kremlj kaže da Moskva u tom događaju ne vidi pretnju po svoju bezbednost, a da je Kina ruski strateški saveznik i partner.
Šef komiteta Saveta Federacije za međunarodne poslove Rusije Konstantin Kosačov je apelovao da se ne podiže nepotrebna uzbuna zbog informacije o postavljanju raketa i istakao je da „visok nivo saradnje Rusije i Kine ne daje razloge za zabrinutost tim povodom“.
Podsećanja radi, prašina se podigla nakon što su se na internetu pojavile fotografije kineske balističke rakete tipa „dongfeng 41“, za koje se tvrdi da su nastale u provinciji Hejlungđang, u pograničnoj zoni sa Rusijom.
Vojni analitičari pretpostavljaju da je to drugi raketni sistem kineskih raketnih strateških jedinica koji je stavljen u upotrebu.
Mediji navode da su Kinezi rasporedili navodno još dve jedinice. Jedna jedinica se već nalazi u gradu Sinjangu u centralnoj provinciji Henanu, a druga u Sinjangu, u Ujgurskom regionu na severozapadu Kine.
Međutim, većina informacija o tom tipu rakete je i dalje državna tajna.