On je, kako je izvestio RTRS, kazao da oni u BiH, ne precizirajući na koga misli, treba da podignu tužbu protiv izučavanja i čitanja „Gorskog vijenca“ u Crnoj Gori i drugde.
„Što se nas Bošnjaka tiče, to je delo koje poziva naše susede na genocid“, naveo je nekadašnji reis kojeg šira javnost u BiH pamti po njegovim političkim ambicijama i stalnom mešanju u politiku, ali i po tome da se nije usprotivio vehabijskom pokretu koji je u BiH počeo snažno da se razvija baš u vreme dok je on bio na čelu Islamske zajednice.
Međutim, Ceriću, kao i Suadu Kurtčehajiću, upamćenom po neuspešnom dokazivanju da Sutorina nije deo Crne Gore, nego BiH, ne smetaju samo Njegoš i njegovo neprocenjivo vredno delo, već im smeta i Republika Srpska, koju i oni, kao što je to već uradio visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, izjednačavaju sa nacističkom tvorevinom NDH i sa „Islamskom državom“ i traže njeno ukidanje.
Poručuju da „nema pomirenja“ dok se Srbi ne odreknu prošlosti i priznaju genocid nad Bošnjacima.
„To znači da se 9. januara, protivno pravu i celoj međunarodnoj zajednici, formirala jedna paratvorevina koja je nazvana Republika Srpska. U tom pogledu postoji, iako različitost od 51 godine, velika sličnost“, izjavio je više puta Kurtčehajić, koji je takođe član Bošnjačkog kongresa.
Komentarišući nove, neprimerene napade iz Sarajeva na delo vladike Njegoša i Republiku Srpsku, član Udruženja književnika Republike Srpske Nedeljko Zelenović poručio je da će se, dok je Srba, Njegoš izučavati.
„Raspirivanje verske i nacionalne mržnje u Sarajevu prema srpskom narodu nema ko da osudi. Svojim izjavama o 9. januaru visoki predstavnik samo je dao krila bošnjačkim jastrebovima, a to je politički opasnije od histerije i mržnje bošnjačkih intelektualaca prema Republici Srpskoj“, naglasio je Zelenović u izjavi za RTRS.