Otkad je Evropski parlament usvojio nacrt rezolucije koju je predložila poljska poslanica Evropske unije Ana Fotiga, u kojem se tvrdi da Rusija navodno vodi propagandnu kampanju protiv Evropske unije, italijanski mediji uložili su napore da kritikuju „Sputnjik“ pokušavajući da ga prikažu kao neku vrstu oružja propagandnog rata.
Istaknuti italijanski novinar Vinčenco Madaloni izjavio je za italijansku redakciju „Sputnjika“ da mnogi italijanski mediji, kao što su „Republika“ i „Stampa“, napadaju „Sputnjik“ iz straha, jer stvaranje „modernog, efikasnog, dobro informisanog i iskrenog“ veb-sajta „Sputnjika“ efikasno podriva utvrđeni medijski monopol na javno mnjenje na Zapadu.
„Zapadni mediji ne nude alternativna gledišta, svi su umorni od njih. Poljska poslanica Ana Fotiga izaziva civilizacijski raskol tvrdeći da ruski mediji, a posebno ’Sputnjik‘, vode propagandnu kampanju protiv EU, i stavlja ih u rang sa DAEŠ-om. Kako mogu da pišu takve stvari? Zapadni mediji nemaju nepristrasne analize i umesto toga upadaju u destruktivnu ’groznicu‘ kada se učine svi pokušaji da se ublaže tenzije“, ističe ovaj novinar.
Madaloni smatra da borba protiv ruskih medija znači ostanak u određenom sistemu i život u atmosferi informacionog mira, uz efikasno ignorisanje vesti koje mogu da izazovu uznemirenost.
„Opovrgavanje ruskih vesti bez predstavljanja ijednog dokaza je laganje čitalaca u SAD, Italiji i drugim zemljama gde ljudi čitaju i gledaju ruske medije. Srećom, danas imamo internet na kojem možete da dobijete informacije iz različitih izvora, a ne postoji način da se taj proces zaustavi. Danas čitalac može da izabere bilo koji izvor informacija koji želi, bilo da je to ’Republika‘, ’Vašington post‘ ili ’Sputnjik‘. Čitalac može da formira sopstveno mišljenje o ’Sputnjiku‘ koje može da se razlikuje od onog koje mu se nameće preko kampanje koju vode zapadni mediji“, zaključuje Madaloni.