Ako se visoki predstavnik u BiH Valentin Incko ne izvini zbog stavljanja u isti kontekst Republike Srpske i NDH, predsedavajući Predsedništva BiH Mladen Ivanić će kao član Predsedništva BiH iz Republike Srpske prekinuti komunikaciju sa tom institucijom. U međuvremenu iz Republike Srpske stigla je najava da se sve komunikacije prekidaju sa visokim predstavnikom dok ne stigne izvinjenje.
To je ukratko epilog proizašao posle održavanja proslave Dana Republike Srpske, zbog čega se Balkan tresao „od Jahorine, preko Brisela i sedišta NATO, pa sve do Vašingtona“.
Da li je moguće prekinuti komunikaciju sa visokim predstavnikom BiH i da li bi u tom slučaju bilo nekih sankcija u formalnom, pravnom i političkom smislu?
Sagovornici Sputnjika odgovarajući na to pitanje saglasni su u jednom — Incko je izašao iz svog okvira zadatog Dejtonom i prešao svojom izjavom na politički teren, a njegovo izvinjenje bi bilo normalna stvar.
Politikolog Stevica Deđanski kaže da sama najava Ivanića da će sa Inckom prekinuti komunikacije pokazuje samo jedno — Srbi se ponovo ujedinjuju na tim prostorima, odnosno, razlika koja je postojala između vlasti i opozicije zbog interesa srpskog naroda ipak se zanemaruje.
„Dakle, politička borba je jedno, a interes srpskog naroda drugo, što na sve nas pozitivno deluje. Što se tiče mogućih posledica, promene geopolitičkih pozicija u svetu pokazuju da pretnje koje stižu i od američkog ambasadora u BiH i od visokog predstavnika gube smisao. Na nama je sama da budemo smireni da nas ne isprovociraju i da ne napravimo neki loš potez. Pretnje koje su nekad bile i koje su mogle da dovedu do nekog političkog pritiska sad gube smisao“, objašnjava naš sagovornik.
Profesor ustavnog prava na Univerzitetu u Banjaluci dr Mile Dimčić objašnjava da je prema Ustavu BiH za vođenje spoljne politike BiH nadležno Predsedništvo BiH, a u njegovo ime predsedavajući predsedništva.
„Treba imati u vidu i sporazum o civilnom sprovođenju mirnog rešenja, to jest Dejtonskog mirovnog sporazuma kao međunarodnog akta u smislu da je mandat visokog predstavnika da nadgleda mirno sprovođenje rešenja u BiH i da olakša da se prevaziđu sve teškoće koje bi nastale u sprovođenju Dejtonskog sporazuma“, ističe profesor Dimčić.
On kaže da visoki predstavnik umesto da se pridržava svojih nadležnosti koristi izjave koje su neprimeren akt.
„Pozivanje ili upoređivanje sa bilo čim što ne predstavlja kontekst Dana RS moguće je smatrati samo kao derogiranje ustavnih rešenja BiH kojima je RS potvrđena kao entitet ravnopravan i jedinstven i kao državotvorna jedinica u BiH, kao složenoj državi“, naglašava naš sagovornik.
U tom smislu, on kaže da je sasvim opravdana sankcija najava prekida komunikacije sa visokim predstavnikom.
„To treba posmatrati u kontekstu pokretanja procesa u BiH da se sudbina ove zemlje prepusti legalnim institucijama i da učešće međunarodne zajednice bude samo u funkciji očuvanja dejtonskog rešenja i puta BiH ka evrointegracijama“, kaže dr Dimčić.
Predsednik Parlamenta Srpske Nedeljko Čubrilović, komentarišući izjavu visokog predstavnika Valentina Incka, rekao je da se od njega očekuje da štiti ustavni poredak BiH i da bude tumač Dejtona, a ne da svađa narod.
Udruženje žena žrtava rata RS najoštrije je osudilo izjavu visokog predstavnika u BiH Valentina Incka u kojoj poredi Dan RS sa danom osnivanja NDH i poručilo je da mu treba zabraniti ulazak u Srpsku.
Od Incka su izvinjenje i prekid saradnje sa njim zatražila i sva udruženja i sve organizacije od javnog interesa za RS. Te organizacije smatraju da je cilj Inckove izjave da se na srpski narod i RS prebaci kolektivna krivica za sve događaje u proteklom ratu, a da se u drugoj fazi, na osnovu kolektivne odgovornosti, zatraži ukidanje RS.
„Ukoliko traženo izvinjenje izostane, zahtevamo da Vlada proglasi Incka nepoželjnom osobom na prostoru RS i prekine sve kontakte sa njim“, navodi se u saopštenju.