Vlasi, koji je i advokat i političar, dodaje da poternica protiv Haradinaja uopšte ne bi trebalo ni da postoji.
„Srbija, kao država koja je prihvatila saradnju sa Haškim tribunalom, ne poštuje pravila te saradnje. Za slučajeve procesuirane u Hagu za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti od 1991. do 2000. godine domaći sudovi ovih zemalja ne mogu da procesuiraju iste ljude za ta dela! To znači da ne mogu ni da izdaju međunarodne poternice. Ako je u pitanju poternica od ranije — jer srpske vlasti su u periodu 1998. i 1999. godine registrovale sve što se ovde događalo, i tada izdavale poternice na osnovu tih događaja — posle toga je takve poternice trebalo povući. Podsećam da je Haradinaj procesuiran u Hagu — razvlačili su ga tamo nekoliko godina i izašao je sa pravosnažnim presudama kojima je oslobođen optužbi, jer nije dokazano da je počinio ta dela“, kaže Azem Vlasi.
On naglašava da bi u ovom slučaju trebalo da važi pravni standard koji važi u svim normalnim pravnim državama — tzv. pravo res iudicatae, što bi prevedeno na srpski značilo da se za dela koja su već jednom procesuirana ne može dva puta suditi.
Na naše pitanje šta očekuje da će se dogoditi sada, odnosno da li će ishod biti isti kao 2015. godine, prilikom hapšenja Haradinaja u Sloveniji, kada mu je vraćen pasoš i kada je pušten na slobodu bezmalo dva dana kasnije, Azem Vlasi kaže da ne očekuje nikakva iznenađenja.
„Dogodiće se sve potpuno isto, jer Srbija sve te poternice izdaje po svom nahođenju — ne samo za Haradinajem, nego i nekim drugim ljudima na Kosovu. U Sloveniji je svojevremeno bio zadržan i Agim Čeku, pa i Hašim Tači istim povodom… A države su dužne, ako neka članica Interpola izda poternicu, da to lice zadrže, privedu ga sudu i da sud to procesuira. Na primer, u slučaju Ejupa Ganića, čovek je isto po srpskoj poternici zadržavan samo zato što je branio svoju Bosnu. Zadržan je u Londonu, pred britanskim sudom su ga četiri meseca zavlačili i na kraju ga pustili. Pa onda Jovan Divjak, takođe čovek iz Bosne, on je bio zadržan u Beču… Ja ne mogu ovo nikako drugačije da okvalifikujem nego kao jedno provokativno ponašanje Srbije u odnosu na države u svom okruženju“, kaže Vlasi.
Upitan da li očekuje da će se takve stvari događati i u budućnosti, Vlasi na kraju razgovora za Sputnjik kaže da mu nije jasno zbog čega se, paralelno sa takvim situacijama, i dalje odvija i dijalog Beograda i Prištine u Briselu.
„Takve situacije stalno prave neke napetosti i podižu tenzije. Tu su u pitanju pretenzije Srbije da sudi svakome ko je na svojoj teritoriji, ne na teritoriji Srbije, bio umešan u ratne sukobe. To što Srbija ne povlači optužnice iz tog perioda je destruktivno i provokativno ponašanje prema susednim državama — u ovom slučaju to je Kosovo. A u Briselu se, kao, u međuvremenu vode razgovori o normalizaciji odnosa… Nema nikakve sumnje da će Haradinaja po ovom osnovu pustiti, ali maltretirati ljude tako, da nemaju sigurnost kad putuju negde, to je zaista nepodnošljivo“, kaže na kraju razgovora za Sputnjik advokat i poznati kosovski političar iz vremena bivše SFRJ Azem Vlasi.
Vest da su francuske vlasti predsednika Alijanse za budućnost Kosova (AAK) Ramuša Haradinaja privele u sredu uveče na aerodromu u Bazel-Miluzu, po poternici koju je 2004. godine izdala Srbija, u saopštenju za medije je zvanično potvrdila i njegova stranka.
„Takav postupak je potpuno nepravedan i neprihvatljiv. Pozivamo francuske vlasti da omoguće gospodinu Haradinaju da nastavi svoj put nesmetano i zahtevamo od vlasti Evropske unije i evropskih zemalja da ne ometaju slobodno kretanje zvaničnika kosovskih vlasti po ilegalnim poternicama Srbije“, stoji u reakciji AAK-a, koju su večeras preneli svi kosovski mediji.
„Istovremeno, AAK zahteva od vlade Kosova da prekine bilo kakvu komunikaciju sa Srbijom dok se ne povuku međunarodne poternice protiv ličnosti sa Kosova“, navodi se u saopštenju.