Dva dana uoči proslave državnosti Dana Republike Srpske još se ne zna da li će se na planiranoj prvoj vojno-policijskoj paradi pojaviti samo orkestar ili i ceo Treći pešadijski puk Republike Srpske, Armije Bosne i Hercegovine.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, koji je od Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine i zatražio da ovaj puk bude deo proslave dana državnosti RS, rekao je da će ako ovaj puk ne bude deo planiranog defilea smatrati „da su Oružane snage BiH neprijateljski nastrojene prema RS“.
Predsednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović kaže da ovaj puk „baštini tradiciju Vojske Republike Srpske“, te da ima obavezu da učestvuje u obeležavanju Dana RS.
Profesor međunarodnog prava sa banjalučkog univerziteta Miloš Šolaja podseća da su iz Dejtonskog sporazuma izašle dve vojske koje, kako kaže, nisu imale nikakvu potrebu da se ujedinjuju.
„One su reformom odbrane ujedinjene u jedinstven sistem oružanih snaga koje ima Ministarstvo odbrane i zajedničku komandu sa tom Armijom upravljaju sada zajedničke institucije Bosne i Hercegovine Predsedništvo BiH, Ministarstvo odbrane i druge komande, ali je poenta da je to jedinstven sistem BiH. Znači RS nema nikakvu komandnu nadležnost. Nije neustavno da RS tražio ovako nešto i mislim da je politički nekorektno da Vojska BiH tako nešto ne dozvoli. Neučešće pripadnika vojske u proslavi biće glogov kolac u BiH“, objašnjava Šolaja.
Inače, Ministarstvo odbrane je prva linija koja bi trebalo da odlučuje o upotrebi vojske u ovakvim slučajevima, ali ako članovi Predsedništva BiH, koji su svaki ponaosob vrhovni komandati Oružanih snaga BiH, ne postignu konsenzus o tome — vojska ne može biti upotrebljena ni u vojnim defileima.
Gostimir T. Popović, politikolog, kaže da on instituciju koju nazivano Armijom BiH i ne smatra vojskom i podseća da je ona proizvod iz vremena otimanja odbrambenog sistema RS, kada se govorilo da će svi imati ista prava.
„Međutim, ispostavilo se da je to institucija koja samo proizvodi skandale i troši mnogo novca“, kaže on.
Naš sagovornik iz Sarajeva, koji je želeo da ostane anoniman, objasnio je donekle kako u stvari Armija BiH funkcioniše. Pre svega, on kaže da ne razume zašto se ne dozvoljava da Treći puk, koji „pripada“ RS, ne može da bude na defileu kad svakog 1. marta, dana kad Federacija slavi svoju državnost, ta ista vojska, to jest, prvi puk — defiluje Sarajevom.
Armija BiH inače ima tri ovakva puka. Prvi je vezan za Bošnjake, drugi za Hrvate i treći za Srbe.
„Treba objasniti nekoliko stvari. Prvo, Narodna skupština RS je usvojila zakon po kome je referendum održan o danu RS legitiman. Isti je odobrio i Ustavni sud RS 27. decembra 2016, a Ustavni sud BiH ga nije poništio. To znači da se 9. januar slavi legitimno. Drugo, što se tiče učešća puka koji je vezan za Srbe, Ministarstvo odbrane je tu naljutilo i Sarajevo i Banjaluku. Sarajevo, jer je odobrilo da vojni orkestar Armije BiH učestvuje na defileu, a Banjaluku, jer nije odobrilo učešće puka u vojnom defileu. Stvar može da promeni Mladen Ivanić, predsedavajući BiH, ako uspe da postigne konsenzus sa pre svega bošnjačkim članom Predsedništva. Ako do toga ne dođe, teško da bi vojni puk RS mogao samostalno da odluči da učestvuje na paradi. Može, ali to bi se smatralo na neki način pobunom jer bi se prekršila mnoga pravila. Predsednik RS je obećao zaštitu svakome ko bude pravno gonjen, ali ovo je ipak krupna stvar jer bi se, hipotetički govoreći, moglo desiti da Bakir Izetbegović koji je vrhovni komandant puka koji pripada Bošnjacima — izda naredbu da RS bude napadnuta“, objašnjava naš sagovornik.
U svakom slučaju, sve nade se polažu u Mladena Ivanića, od koga se očekuje da diplomatski razreši „gordijev čvor“.
Dodik je već rekao da Ministarstvo odbrane BiH nedvosmisleno krši dogovor oko formiranja Oružanih snaga BiH, i onemogućava da pripadnici Trećeg pešadijskog RS puka učestvuju u programu obeležavanja, kako je to predviđeno ranijim programom, i onemogućava se da pripadnici tog puka iskažu svoju osnovnu ulogu i namenu, a to je negovanje tradicije Republike Srpske i Vojske RS.
Zamenik ministra odbrane BiH Boris Jerinić rekao je „Srni“ da zagovara isti stav kao predsednik Republike Srpske Milorad Dodik — da pripadnici Trećeg pešadijskog Republika Srpska puka Oružanih snaga BiH treba da učestvuju u programu obilježavanja 9. januara — Dana Republike Srpske.
„Insistiram da i 40 pripadnika Trećeg puka, koje je tražila Služba predsednika RS, učestvuje u svečanosti. Samo tako i nikako drugačije. U BiH ne možemo funkcionisati na principu ucena — ovo može, ono ne može“, poručio je Jerinić.
On je upitao šta je sporno u tome da, kada je već data saglasnost za učešće Vojnog orkestra u uniformi, na svečanosti učestvuju i drugi pripadnici Trećeg pešadijskog puka.
Ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač izjavio je da će sve aktivnosti proslave 9. januara — Dana Republike obezbeđivati više od hiljadu pripadnika MUP-a.
On je naveo da će na svečanom defileu učestvovati više od hiljadu učesnika, među kojima su sportisti, kulturno-umetnička društva, policija i drugi.
„MUP će učestvovati sa oko 200 pripadnika Specijalne jedinice policije, Specijalne antiterorističke jedinice, Jedinice za podršku, posebne snage policije, redovna policija, te saobraćajna policija“, naveo je Lukač.
On je istakao da Treći pešadijski puk Oružanih snaga BiH baštini vrednosti Vojske RS i da bi iz tog razloga bilo dobro da učestvuje u proslavi Dana Republike, s obzirom da je ovaj praznik proslavljala Vojska Srpske.
Lukač je rekao da od vojnika očekuje da poštuju naređenja, ali da bi onaj ko im je zabranio učešće trebalo da objasni zašto.