„Prvi od šest projekata koje je odobrila Vlada — kolajder NICA prošao je finansiranje i to daje nadu da će biti realizovan. Osim toga, mi u Dubnu smo razgovarali o ujedinjavanju fizičkih instituta Rusije za realizaciju takvih projekata. Nadam se da ćemo ujedinjeni imati više potencijala da se projekat ’probije‘“, rekao je Levičev.
On je naveo da, bez obzira na to što Vlada Rusije za sada nije izdvojila sredstva na realizaciju projekta Super Čarm-Tau fabrike, Institut koristi sve moguće načine finansiranja, uključujući grant Ruskog naučnog fonda kako bi se spremio za njegovu realizaciju.
„U 2016. godini mi smo se koncentrisali na radove povezane sa akceleratorom koji proizvodi elektrone (materiju) i pozitrone (antimateriju), koji će se sudarati u kolajderima“, rekao je naučnik.
A svoje strane, direktor Instituta za nuklearnu fiziku RAN Pavel Logačev je naveo da institut veoma aktivno učestvuje u projektu NICA i nada se da će isto tako i drugi instituti učestvovati u projektu sibirskog kolajdera.