Pruga Šangaj-Kunming, duga 2.264 kilometara, prelazi preko pet provincija: Džeđang, Đijangsi, Hunan, Gujdžou i Junan. Ona smanjuje vreme putovanja od Šangaja do glavnog grada jugozapadne kineske provincije Junan–Kunminga sa 34 časa na 11 časova.
Just how many tunnels does China's #Shanghai-#Kunming high speed rail run through? Watch footage taken along part of the route pic.twitter.com/Dma3iKaKmH
— People's Daily,China (@PDChina) December 28, 2016
Mađinovođa Vang Đinda kaže da vozovi mogu da putuju brzinom od 330 kilometara na čas.
U Kini je 2012. godine počela da radi još jedna brza pruga, duga 2.298 kilometara, od Pekinga do Guangdžoua, koja povezuje sever i jug zemlje.
Najmnogoljudnija zemlja sveta ima 20.000 kilometara brzih pruga, a očekuje se da se taj broj do 2030. godine poveća na 45.000 kilometara.
The #Shanghai-#Kunming high-speed railway, the longest east-west high-speed railway in China, starts operation on Wednesday pic.twitter.com/B3Mi1BZuL1
— China Xinhua News (@XHNews) December 28, 2016
Peking takođe aktivno razvija sopstvenu tehnologiju brzih vozova. Letos je postavljen novi brzinski rekord, kada je voz tokom probne vožnje dostigao brzinu od 840 kilometara sat. Istovremeno su testirana dva voza da bi se dokazao kvalitet kineske tehnologije. Vozovi nazvani „Zlatni feniks“ i „Delfinska plava“ prozujali su jedan pored drugog na samo 1,6 metara razmaka.
570 meters above valley! World’s highest bridge in SW China's Guizhou ready to open for #Shanghai–Kunming High-Speed Railway pic.twitter.com/PWNrLXPWc1
— People's Daily,China (@PDChina) December 23, 2016
Kina je nedavno predstavila planove za izgradnju najdublje i najveće železničke stanice na svetu za brze vozove u okviru svojih priprema za održavanje Zimskih olimpijskih igara 2022. godine.
Stanica će biti izgrađena neposredno ispod Badalinga, najposećenijeg dela Kineskog zida, koji privlači desetine hiljada posetilaca dnevno. Trospratna metro-stanica će se nalaziti duž pruge koja se trenutno gradi, a koja će povezivati gradove Peking i Žangđijaku. Pruga će se prostirati duž 174 kilometra i očekuje se da će biti završena do 2019. godine.
China tests two 420 kmph bullet trains at once https://t.co/5WZs2R6xxt pic.twitter.com/ZROdGU6blC
— RT (@RT_com) July 15, 2016
Kina takođe razvija i novu generaciju vozova koji će moći da razviju brzinu od 400 kilometara na čas za železničku liniju ruskih brzih pruga na relaciji Moskva-Kazanj. Peking planira da omogući šest milijardi dolara kredita za put koji bi u budućnosti mogao da postane deo železnice vredne 100 milijardi dolara, a koja će povezivati dve zemlje.